Kediler Sudan Korkar mı?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bilim adamları kedilerin sudan çekinmelerinin sebeplerinin sınırlı deneyimde yaşayan ve adapte olmaları gereken mekanlara adapte olamayan kedilerden kaynaklandığını söylüyorlar. Avrupa, Çin ve Afrika gibi çöl bölgelerinde yaşayan vahşi kedilerin evcilleştirildiği ilk dönemlerinde kendilerini koruyabilmeleri için sudan kaçınmaları ilerleyen zamanlarda onların birer özelliği haline gelebiliyor.

Ev kedileri ise su ile temas etmekten hoşlanmamalarına rağmen o suya patilerini değdirmeye ve o sudan birkaç damlayı etrafa sıçratmaya bayılırlar. Bu yüzden kedilerin banyoda keyif alarak oynadıklarına çoğu kez şahit olabilirsiniz.

Bu bağlamda kedilerin sudan aslında korkmadıklarını da söyleyebiliriz. Kedilerin sudan çekinmelerinin sebebi onların sahipleri ile aralarında olan güven bağı ve mekanlara olan bağlılıkları ile alakalıdır.

Sevdiği Oyuncakları Kullanın

Eğer bir kedi sahibine tam anlamıyla güveniyor ve onu çok fazla seviyor ise zaman içerisinde su ile temas etmekten korkmayacaktır. Fakat henüz yeni bir kedi beslemeye başladıysanız ve kediniz sürekli olarak su gördüğü zaman strese girerek tuhaf hareketler yapıyor ise kesinlikle onun üzerine gitmemeniz gerekiyor.

Aksi takdirde kedinizin sudan her zaman korkmasına yol açabilirsiniz. Bu yüzden disiplinli ve sabırlı olarak kedinizi suya ve kendinize alıştırmanız gerekiyor. Daha sonra kedinizi kucağınıza alarak duşa rahat bir şekilde sokabilirsiniz.

Kedinizi duşa daha rahat sokabilmek için onun sevdiği oyuncakları da kullanabilirsiniz. Böylelikle kediniz sudayken daha eğlenceli vakit geçirmeye başlayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR