Kediler Vejetaryen Olabilir Mi?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Etik koşullardan dolayı vegan ya da vejetaryen olduğunuzu düşünelim. Köpeğiniz de iltihaplı barsak hastalığı dolayısıyla vejetaryen besleniyor. Atınız bir vejetaryendir çünkü o bir attır. Ama kediler gibi çok fazla miktarda et tüken hayvanların beslenme alışkanlıkları, sizin etik anlayışınıza uygun değilken, onun beslenme alışkanlığını karşılamanız gerekir.

Köpekler, insanlar gibi vegan ve vejetaryen beslenebilse de, kediler zorunlu etçildir. Yani sağlıklı kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları besinlerin bazıları bitkiler değil hayvan dokularıdır. Bunların başında taurin ve niasin amino asitleri, esansiyel yağ asidi, arachidonik asit ve A,B1 vitaminleri ve B12 bulunur.

Kediler, diyetlerinde köpeklere ve insanlara kıyasla daha yüksek bir protein yüzdesine ihtiyaç duyuyor ve bu seviyeler vejetaryen veya özellikle vegan diyeti ile ulaşmak zordur. Yeterli miktarda taurin, niasin, araşidonik asit, vitamin A, B1 ve B12'yi ve proteinlerini diyetlerinde bulamayan kediler, göz hastalıkları, cilt problemleri, kan pıhtılaşma bozuklukları, bağışıklık sistemi işlev bozukluğu, zayıf büyüme, kilo kaybı, iltihaplı diş etleri, ishal ve nörolojik bozukluklar başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa açık hale gelir.

Evet, vejetaryen ve vegan kedi maması mevcuttur ancak Amerika’da yapılan bir araştırmada iki vegan kedi maması gıdasının beslenme yeterliliğine bakılarak ikisinin de önemli beslenme eksikliklerine sahip olduklarını bulmuşlardır.

Eğer evcil hayvanınızı etik sebeplerinizden dolayı et ile beslemek istemiyorsanız köpekler gibi vejetaryen diyete uyum sağlayabilen ya da zaten vegan olan tavşanlardan bir tane sahiplenmeye ne dersiniz?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR