Kedilerde Ağız Akıntısı Sebepleri ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi bakan herkesin kedilerde hastalık belirtileri hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Çünkü ancak kedilerde hastalık belirtileri konusunda bilgi edinerek sevgili kedilerimizde ortaya çıkabilecek olası hastalıkları erken fark edebilir ve hemen veterinere götürerek tedavi olmasını sağlayabiliriz. Kedilerde ağız akıntısı da hastalık belirtilerinden biridir ve kesinlikle normal bir durum olarak kabul edilmez ve çeşitli sorunlara işaret eden bir belirtidir.

Ağız ve diş sorunları

Kedilerde ağız akıntısı durumunda akla gelmesi gereken ilk sorunlar tabi ki ağız ve diş problemleridir. Dişi ağrıyan kedilerde yemek yemekten kaçınma, mamaları ağızdan düşürme gibi belirtilerin yanı sıra ağız akıntısı da oluşabilir. Ayrıca aynı şekilde ağzında yara olan kedilerin de salya akıtması normaldir.

Kedilerin ağız ve diş sağlıklarına azami özen göstermek gerekir, zira ağzı ve dişleri sağlıklı olmayan bir kedinin sağlıklı olması imkansızdır. Bu nedenle eğer kedinizde ağız akıntısı varsa yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeksizin kedinizi veterinere götürmek ve kedinin ağzındaki, dişlerindeki olası sorunların teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Mide sorunları

Kedilerde ağız akıntısının diğer bir nedeni de mide sorunları olabilir. Kedinin yaşadığı mide bulantısı, gastrit gibi çeşitli problemler beraberinde ağız akıntısını getirebilir. Bu durumda da elbette yapılacak tek şey yine veteriner hekime başvurmak ve kedinin midesindeki sorun ya da sorunların teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR