Kedilerde Ağız İçi İltihap Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde ağız içi iltihabı minik dostlarımız için zorlu bir süreçtir. Bir çok sebepten dolayı ortaya çıkan ağız içi iltihaplanmalar yaralanmalar ve bakteri kaynaklı olabilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı için rutin temizlikler, fırçalamalar yapılmıyorsa ve doğru beslenme kurallarına uyulmuyorsa iltihaplanmalar kaçınılmaz olacaktır. Diş aralarında biriken mamalar kısa süre içinde bakterilere dönüşür ve bu da diş, diş eti ve iltihap hastalıklarına yol açar.

Özellikle kuru mamalar sertliğinden ve diş aralarına yerleşmesinden dolayı kedilerin diş sağlığı açısından mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir. İçeriğindeki zengin besinler zaten minik dostlarımızın her türlü ihtiyacını karşılayabiliyorken, ev yemekleri ve kuru mama harici diğer besinler ağız sağlığını tehdit edebiliyor. Bu durumda eğer kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamıyorsanız, besinler diş aralarına girerek bakteri oluşumuna sebep olacağı için kuru mama harici yemekleri kediniz için tercih etmemelisiniz.

Diş eti hastalığı ve iltihaplanmaları aynı zamanda diyabet hastalığının ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabileceğinden ağız içi kontrolleriniz sırasında herhangi bir anormallik (kötü koku, kızarma, diş çekilmesi, iştahsızlık, salya artışı) gördüğünüzde mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.

Ağız İçi İltihabın Tedavisi

Uygun tedavi yöntemi için öncelikle iltihaplanma sebebi saptanmalıdır. Bu konuda veteriner hekiminize yardımcı olmalısınız.

Dahili bir iç rahatsızlığı olma ihtimaline karşılık öncelikle gerekli testler ve tahliller yapılır. Tahlillerden sonra ise tedavi yöntemi şekillenecektir. Burada önemli olan veteriner hekiminizin size belirttiği beslenme şekline ve tedaviye uymanızdır. Aksi halde iyileşme süreci zorlu ve kediniz için riskli bir hale gelebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR