Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi bakımında en önemli sağlık rutinlerinden biri de ağız ve diş bakımıdır. Bir çok hastalık çünkü diş eti rahatsızlıkları gibi belirtiler ile anlaşılmaktadır.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri kedinizi kendi türünüzden biri gibi görerek şekillenen davranış biçimleridir. Buna örnek olarak kediler şekerli yiyeceklere, tatlılara bazen ilgi duyabiliyor diye ona unlu ve şekerli gıdalar vermek sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Sağlık Rutinlerinde En Önemli Noktalar Nelerdir?

3-4 ayda bir mutlaka aşılarıyla birlikte kedinizin ağız ve dişlerini de veteriner hekimlere kontrol ettirmelisiniz. Sebepsiz yere davranış bozuklukları gördüğünüz kediniz sağa sola saldırıyor ve hırçınlaşıyorsa bunun sebebi yine ağız ve diş sağlığındaki bir problemden kaynaklanabilir.

Kuru mamasını ise özellikle veteriner hekiminizin sizin için seçtiği mamadan vermelisiniz. Sert ve kemirebilecekleri oyuncaklar da diş taşı sorunları büyük ölçüde önleyen oyuncaklardandır.

Kediniz eğer yemek yemede ve yutkunmada zorluk çekiyorsa, ağzı kokuyorsa ve diş etleri de kızarıksa ciddi bir hastalığın habercisi olabileceğinden acilen veteriner hekime götürmelisiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR