Kedilerde Akne Nasıl Tedavi Edilir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bir çok sebeple kedilerde akne görülebilir. Genellikle uyuz, cilt altı bakteriyel enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, halkalı kurtlar kedilerde akneye sebep olur.

Yüz bölgesinde görülen akneler kedinizin çene eylemini kısıtlar. Kediniz mama yerken fazla ağrı hisseder ve bu durum onu yemek yemekten alıkoyabilir.

Tedavi Adımlarına Geçiş

Akne tedavisi için en etkili ilaç antibiyotiklerdir. Cilt temizleyiciler, pomatlar ve vitaminler ile de tedavi desteklenir. Kullanacağınız ilaçları ise mutlaka veteriner hekiminize danışarak almalısınız.

Antibiyotik ile akne tedavisini hızlı bir şekilde iyileştirirken cilt temizleyici ve pomatlarla da akne etrafını temiz tutmalısınız. Günde 3-4 kere akne bölgesi temizlenmeli pomat sürülmelidir.

Bazı akneler kendiliğinden iner bazıları patlar böyle durumlarda akne artık açık yaraya dönüştüğünden endişelenmemelisiniz. Açık yarayı temiz tutarak antibiyotik kullanımına devam etmelisiniz.

Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise temizleme malzemeleriniz steril olmalıdır. İlaçları ise sadece akne bölgesi için kullanmalı, taşırmamalısınız.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR