Kedilerde Antifriz Zehirlenmesi ve Belirtileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Etilen glikol zehirlenmesi, antifrizde (Donma ve aşırı ısınmayı önlemek için aracın motor suyuna katılır ve  hidrolik fren yağlarında kullanılır)  yaygın olarak görülen organik bir bileşik olan etilen glikol içeren maddelerin yenmesi sonucu ortaya çıkabilecek ölümcül bir durumdur. Kediler, bir arabanın motorundan sızıp yere dökülen  antifrizi yalarsa bu ölümcül zehirlenme gerçekleşir.

Antifriz parlak yeşil renkte bir kimyasaldır. Az bir miktarı bile beyin, böbrekler ve karaciğer gibi vücudun organları için ölümcül zehirli olabilir.

Antifriz Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler yuttuktan sonra en erken 30 dakika en geç 12 saat sonra kendini gösterir. Mide bulantısı ve kusma, hafif dereceden daha şiddetli depresyona geçiş, koordinasyonsuz ve sarhoş görünümü anımsatan yürüyüş, mızmızlanma, göz küresinin kısa ve hızlı hareketleri, kafa titretme, geri çekme reflekslerinin azalması ,idrar artışı ve susuzluk artışı

Diğer belirtiler sıklıkla etilen glikol (antifriz) alımından 12 ila 24 saat sonrasında gelişir. Belirtiler ise yutulan etilen glikol (antifriz) miktarına bağlıdır. Semptomlar neredeyse her zaman ani (akut) bir başlangıç gösterir.

Etilen glikolun neden olduğu bulgular sıklıkla ölümcüldür.

Antifriz zehirlenmesinde vücut sıcaklığının ciddi derecede düşük olacağını da unutmayın. Bu halleri çoğunluk lağır halsizlik (letarji) veya koma izler, nöbetler başlar, iştahsızlık (anoreksiya), kusma, ağızda ülserler / yaralar görülür.

Zehirlenme, çoğu antifriz çözeltisinin ana bileşeni olan (yüzde 95) etilen glikolün yutulması ile doğrudan ilgilidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR