Kedilerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde böbrek yetmezliği, köpeklerde böbrek yetmezliğinde daha sık görülmektedir. Erken yaşlarda görülebildiği gibi, ilerleyen yaşlarda organ hassasiyetine bağlı olarak ya da viral, bakteri, parazit gibi etmenlerle birleşerek de görülebilir.

Böbrek yetmezliğinin en tipik belirtileri ise tüy dökülmeleri ve tüy yapısının bozulmasıdır. Buna bağlı olarak derinin normalden çok daha fazla yağlı olması da belirtiler arasında gösterilebilir. Böbrek rahatsızlığında küçük dostlarımız normalden çok daha fazla kum kabına gider ve idrarını yapmasıyla ilgili güçlük çekebilir.

Böbrek Yetmezliği Çeşitleri ve Tedavisi

Hastalık ilerlemişse ve böbreklere verdiği zarar artmışsa, buna bağlı olarak üremi yükselmesinden sonra kusma gibi yan etkiler çok yaygın görülür. Böbrek yetmezliği ile ilgili olduğunu düşünebileceğiniz herhangi bir belirti ile karşılaştığınızda gecikmeden veteriner hekime gitmelisiniz ve teşhis ve tetkik için gerekli işlemlerin başlaması için veteriner hekiminize kedinizin eksiksiz sağlık bilgisini ve bulguların başladığı andan itibaren gösterdiği belirtilerin bilgisini vermelisiniz.

Kedilerde böbrek yetmezliği genelde iki tiptir. Bunlar: Akut böbrek yetmezliği ve kronik böbrek yetmezliğidir. Akut böbrek yetmezliği, üregenital sistemin mekanik olarak tıkanması, yada bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda kandaki üre seviyesinin artması sebebiyle, kusma gibi yan etkilerle kendini gösteren ve erken dönem teşhisiyle geçici olarak karşılaşılan bir hasar olarak tedavi edilebilirler.

Eğer böbrekler tamamen işlevini yitirdiyse böbrek nakli gerekebilir. Bunla birlikte en önemli kıstas, erken dönemde böbrek yetmezliğinin saptanması ve tipinin ne olduğunun bilinmesidir.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR