Kedilerde Digoksin Kalp İlacı Zehirlenmesi

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde Digoksin Zehirlenmesi

Digoksin konjestif kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Bu ilacın ana faydası kalp kontrolüne yardımcı olmaktır. Ancak veterinerin tedavi boyunca digoksin kan seviyelerini izlemesi gerekecektir. Çünkü bu ilacın toksik etki göstermesi, normal dozajlarda da görülebilmektedir.

Doz aşımı zehirlenmeye yol açabileceğinden dolayı, kedi sahipleri veteriner hekimler tarafından doz konusunda ve doz aşımındaki belirtiler konusunda bilgilendirilmelidir. Çünkü zehirlenmenin ayırt edici bir etkisini görmek bazen zor olabiliyor. Bu durumu oluşturan sebep ise, zehirlenme belirtilerinin kalp yetmezliği belirtilerine benzemesidir.

Kedilerde Digoksin Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme gerçekleştiğinde, kalp yetmezliğine neden olan anormal kalp ritimleri ortaya çıkabilir. Tipik olarak depresyon, iştahsızlık, kusma ve ishal kedilerin gösterdiği ilk zehirlenme belirtileridir. Tedavi edici doz ile ve toksik düzey dozu birbirine çok yakın olduğundan, ilaç ideal dozda verildiğinde bile bu durum ortaya çıkabilir. Bu yüzden veteriner hekiminizin kontrolü dışında bu ilacı evde kullanmamanız gerekir.

Aşırı doz ile kediniz komaya girebilir veya nöbet geçirebilir. Herhangi bir zehirlenme belirtisinin varlığında gecikmeden veteriner hekiminize gitmelisiniz.

Kandaki digoksin seviyesini değerlendirmek için rutin kan örneklerine sahip olmak önemlidir. Dozlar başlangıçta zayıf vücut ağırlığına göre verilir, ancak her kedi, ilacı farklı şekilde metabolize eder. Bu nedenle, veteriner hekiminiz tedavi boyunca kandaki digoxin seviyesini belirlemek için bir kan örneği alacaktır, ancak elektrolitler, organ fonksiyonları ve hücre sayıları için ek kan analizleri de önemlidir ve gereklidir.

Anormal ritimleri kontrol eden (aritmiler) için bir elektrokardiyogram, prognozun belirlenmesinde ve uygun bir tedavi planında kritik öneme sahiptir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR