Kedilerde Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi ve köpeklerin dişleri siz gerekli bakımları yapmazsanız temiz kalmaz. Kedilerin de dişleri tıpkı insanlar gibi bakımsızlıktan dolayı çürüyebilir. Bu yüzden kedilerin düzenli bir bakıma ihtiyacı söz konusu olur. Kendi dişlerimizi nasıl fırçalıyor ve bakımın yapıyorsak kedilerin diş sağlığı için de aynı şeyleri yapmalıyız.

Dişlerin çürümesindeki ilk sebep plak adı verilen diş üzerindeki bakteri tabaksıdır. Bu tabakalar ilerleyen dönemlerde tartar şekline gelir ve dişlerin çürümesine yol açar. Dişleri fırçalayabilmek için fırça adı verilen ve kediler için özel üretilen ürünlerden almalısınız.

Kedilerin dişleri fırçalarken çabucak kanayabileceği için hassas olmanız gerekmektedir. Bakterileri diş etlerinden temizlerken kedilerinizin rahat hissetmeye başladığı görebilirsiniz. Kedilerin diş sağlığı konusunda detaylı bilgi için buradaki makale de işinize yarabilir.

Flor Oranı Yüksek Macunları Kullanmayın

Ancak bazı kediler diş fırçalamaya karşı son derece hassas olurlar ve bu durumdan rahatsızlık duyarlar. Böyle durumlarda biraz uğraşmanız ve sabırlı olmanız gerekmektedir.

Dişleri fırçalamaya çalışırken ısrarcı tavırlarınızı bir kenara bırakın. Bunun yerine nazik ve anlayışlı bir şekilde kedinize yaklaşın. Gerekirse elinize onun sevdiği bir yiyeceği alın ve ona yiyecek ile yaklaşın. Böylelikle elinizi kedinizin ağzına daha kolay bir şekilde götürebilirsiniz.

Zorla fırçalamak yerine bu tür yöntemleri izlerseniz daha kolay bir şekilde kedinizin diş bakımını yapabilirsiniz.

Diş fırçalarken mutlaka kedilere özel üretilen macunları kullanın. Flor oranı yüksek olan ve insanlar için üretilen diş macunları kedilerin sağlığını tehlikeye atabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR