Kedilerde Egzama Belirtileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de bazı durumlarda egzama gözükebilir. Bir deri problemi olan egzama, henüz hastalığın başlarında fark edilmezse ileride kontrol altına almak zorlaşabilir.

Egzamayı oluşturan en önemli faktör stres faktörüdür. Kediler diğer evcil hayvanlara, özellikle en sık beslenen köpeklere kıyasla, stres faktöründen daha fazla etkilenirler. Kediler için başlıca stres kaynakları ise: bulunduğu ortamın değiştirilmesi, taşınmak, sahibinin değişmesi, seyahatler, uyuduğu yerin değişmesi, evdeki bir eşyanın değişmesi, mamasının değişmesi gibi bir çok stres faktörü egzamada rol oynayabilir. Görüldüğü üzere çoğu stres faktörü değişim ve değiştirilme üzerine olduğu için kediler için değişim iyi sonuçlara yol açmaz yorumunu yapabiliriz.

Kedilerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

Bu noktada egzama yaraları sadece bir bölgede olabildiği gibi tüm bölgeyi kapladığı vakalar da görülebilir. Egzama yaraları aynı zamanda viral, bakteriyel, parazital bir olguyla beraber görülebileceği gibi tek başına dermatolojik bir bulgu olarak da görülebilir.

Bu tarz egzama durumlarında aşırı derecede kaşınma, vücuttaki tüylerin öbek öbek dökülmesi, tüy örtüsünün bozulması, kepeklenmeler, tüylerin bazı yerlerde uzun bazı yerlerde kısa olması gibi lezyonlarla kendini belli eder. Tüylerin döküldüğü yerde ise içi irinli, iltihaplı yaralar görülebilir. Bazı durumlarda ise sadece dökülen yerdeki derinin renk değiştirmesi olarak görülür.

Kısacası stres kaynaklı olabileceği gibi dış etkenlere bağlı, bit, pire kene gibi etkenler de egzamada etkili olabilir. Gıda hassasiyeti ise egzamaya yol açabilecek bir başka etkendir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR