Kedilerde Fosfor Seviyesi Aşımı Hiperfosfatemi Nedir

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerde Fosfor Seviyesi Aşımı Hiperfosfatemi 

Hiperfosfatemi, kedinin kanında anormal derecede yükselmiş fosfat bulunduğu bir elektrolit bozukluğudur. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak kedi yavruları veya böbrek problemi yaşayan yaşlı kedilerde daha sık görülür. Ayrıca, kemik hastalıkları ve kalsiyum eksikliği olan kediler hiperfosfatemiye duyarlıdır.

Hiperfosfatemi ayrıca hem köpekleri hem de kedileri etkileyebilir.

Her ne kadar doğrudan bu durum ile alakalı belirli bir hastalık belirtisi olmasa da, ortaya çıkan belirtiler altta yatan hiperfosfatemi nedenine bağlı olacaktır. Akut vakalarda, düşük seviyedeki kalsiyum nedeniyle ağrılı kas spazmları ve tremorlar görülebilir.

Kedilerde Fosfor Seviyesi Aşımı Sebepleri Nelerdir?

Fosfor en fazla kalsiyum ile bağlanmış kemiklerde ve dişlerde bulunur. Bu nedenle, kemik hastalıkları veya kemik rezorpsiyonu gibi problemler, kedinin kan dolaşımında aşırı fosfatların salınmasına neden olabilir. Hiperfosfatemi için diğer temel faktörler şunlardır:

  • Kemik kanseri
  • Osteoporoz
  • Böbrek hastalığı
  • Tiroid hastalığı
  • Aşırı diyet takviyesi (örneğin Aşırı dozda D vitamini)

Belirli bir belirti bu durumla ilişkili olmadığından, çoğu olguda tam kan sayımı, biyokimya profili ve idrar tahlili (fosfat düzeylerinde yükselme görülür) gibi rutin laboratuvar tetkikleri ile teşhis edilir. Buna ek olarak, kemik röntgenleri potansiyel herhangi bir kemik hastalığını ekarte etmek için uygulanır.

X-ışınları böbreklerin boyut ve simetrilerini değerlendirmek için de kullanılabilir; bu da veteriner hekime hastalığa ilişkin anormalliklerin saptanmasında yardımcı olur.

Tiroid bezi ile ilgili hastalıklar için ise veteriner hekiminiz, tiroid bezi işlevlerini ve tanı için hormon düzeylerini değerlendirmek için testler yapabilir.

yaklaşık 2 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR