Kedilerde Gelişim Nasıl Olur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerin gelişimleri  anne karnında başlar ve doğduktan sonra hızlı bir şekilde devam eder. Sağlıklı bir anne kedinin hamileliği yaklaşık olarak 2 ay sürer ve ortalama olarak bir doğumda 4-6 sayı arasında yavru kedi dünyaya getirir. Bu sayı tabi ki daha az ya da daha fazla olabilir.

Görme Duyusu:

Doğumdan sonra yavru bir kedinin en zayıf olan duyusu ise işitme duyusudur. Yeni doğan kedilerde işitme duyusu gelişmemiş olup 1 hafta içinde gelişir ve ilk 1.ayın sonu kadar da gelişmeye devam eder.

Koku Alma Duyusu:

Yavru kedilerin koku alma duyuları ise işitme duyusuna oranla daha fazla gelişmiştir. 3 hafta sonunda ise koku gelişimini tamamlarlar. Annelerini de bu yüzden gelişmiş koku alma duyularıyla tanırlar.

Görme Duyusu:

Açılmayan gözler on günlük olduğunda açılmaya başlar. 1. ayın sonunda nesneleri görürler ve tepki verirler. Görme duyusunun gelişimi ise ancak 4.ayın sonunda tamamlanmaktadır.

Yavrular Ne Zaman Yürümeye ve Koşmaya Başlarlar?

Yavru kediler doğduklarından itibaren ilk 10 gün sürünerek hareket ederler ve gözleri açılmamış olur. Ancak dört haftalıkken koşarlar ve yürümeyi iyice öğrenmiş olurlar.  

Anne kedi ise kedilerini emzireceği süreyi kendi belirler. Yavrular tek başlarına anne sütünün yanında ancak birinci ayın sonunda ek besin alabilirler. Ek besinlerle yavaş yavaş anne sütünden uzaklaşan kediler diğer besinleri keşfetmeye ve kabul etmeye başladıkları döneme girerler. Bu dönemden kısa bir süre sonra da kuru mamaya alışmaya başlarlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR