Kedilerde Göz Hastalıkları ve Nedenleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Yaşamsal organların başında gelen göz, yaralanmalar veya bulaşıcı virüslerle hastalık kapabilir, hayati tehlikeler oluşturabilir. Bunların sonucunda uzun süren enfeksiyonlar ve hatta göz kaybı bile yaşanabilir.

Kedilerin genellikle başka kedilerle kavga ederken, oyun oynarken ya da yüz temizliklerini yaparken göz çevrelerinde yaralanmalar oluşabilir. Göz çevresinde oluşan yaralanmalar ise çabucak enfeksiyon kapabilir ve iltihaplanmalar gözlenebilir.

Göz hastalıkları yalnızca birincil sebeplerden kaynaklanmaz bazı durumlarda iç hastalıkların yan etkisi olarak da görülebilir. Böbrek rahatsızlıkları, yüksek tansiyon hastalıkları ve şeker hastalığı gözde akıntı olarak ortaya çıkar ve dikkat edilmezse körlüğe kadar gidebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Göz Hastalıkları

Göz hastalıklarının en yaygın olanı ve en bilineni Herpes virüsünün sebep olduğu göz enfeksiyonlarıdır. Eğer bir kediye bu virüs bir kere bulaşmışsa ömür boyu göz sağlığını etkileyebilir. Bu virüsü kedilerin büyük bir çoğunluğu taşır ve virüs genellikle bademcikler ve burun bölgesine yerleşir. Kedilerde virüsün sebep olabileceği enfeksiyonların etkisi geçse de taşıyıcı olmaya devam ettiklerini de unutmamak gerekir.

Bir diğer göz rahatsızlığı ise Horner Sendromudur. Horner Sendromunda göz bebeklerinden bir tanesi büyüme gösterir. Göze giden sinirlerin incinmesiyle gelen bu durumda göz fonksiyonu görevini tam olarak yerine getiremez.

Göz hastalıklarında kesinlikle günlük göz bakımını yapmamalısınız. Ilık su ile göz çevresi temizliği virüsü yayabileceğinden yalnızca virüsü yok edecek antibiyotik kremleri ve hekimininiz verdiği ilaçları kullanmalısınız.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR