Kedilerde Göz İltihabı Tedavisi ve Belirtileri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerin en mucizevi organlarından biri gözleridir, kedi gözü bu muhteşem canlıların hayatını sürdürebilmesinde, avlanmalarında ve düşmanlarından korunmalarında önemli rol oynar. Ancak kedi gözü aynı zamanda oldukça hassas bir organdır ve dış etkilere karşı da oldukça açıktır. Göz iltihabı ve enfeksiyon kapma riski de böylece artmış olur.

Bu nedenle birçok farklı etken kedilerin gözlerinde iltihap oluşmasına yol açabilir ve eğer kedinin gözündeki iltihaplanma fark edilmez ya da fark edilip ciddiye alınmazsa ne yazık ki sonu görme kaybı hatta körlük olabilir.

Belirtiler 

Kedilerde göz iltihabı belirtileri şunlardır;

  • Aşırı gözyaşı akıntısı
  • Gözlerde kızarıklık
  • Aşırı çapaklanma
  • İleri evrelerde gözlerde kapanma
  • Gözden iltihaplı akıntı

KEDİNİZDE YA DA SOKAKTA KARŞINIZA ÇIKAN HERHANGİ BİR KEDİDE BU BELİRTİLER VARSA LÜTFEN HEMEN VETERİNER HEKİME BAŞVURUN!

Tedavi (Kedilerde Göz Enfeksiyonu Nasıl Geçer)

Kedilerde göz iltihabı yazımızın başında da söylediğimiz gibi son derece ciddi bir sorundur ve körlüğe neden olabilir. Söz konusu sokak kedileri olduğunda körlük beraberinde hayatta kalma zorluğunu da getirir ve ne yazık ki kedilerin sonu ölüm olabilir.

İşte bu nedenle ister kendi kediniz olsun ister bir sokak kedisi eğer gözünde enfeksiyon varsa hem de hiç zaman kaybetmeden bir veteriner hekime götürmeniz tedavi olmasını sağlamanız için vazgeçilmezdir. Kedilerde göz enfeksiyonu tedavisi kesinlikle veteriner hekim tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde yani kulaktan dolma bilgilerle yapılacak tedavilerin faydası olmayacağı gibi zararı da olabilir ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir!

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR