Kedilerde Hipotermi (Düşük Vücut Isısı)

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler her ne kadar soğuğa karşı dayanıklı tüylere sahip olsalar da 37,5 ° C'nin altındaki vücut sıcaklığı kedilerde hipotermiye neden olur. Vücut sıcaklığı düştüğünde, kalp hızı ve diğer vücut faaliyetleri de yavaşlar ve vücut ısısı hızla düşmeye devam eder. Eğer tedavi edilmezse de ölüme yol açabilir.

Özellikle soğuk suya maruz kalan kediler, ya da ıslak tüylerle uzun süre soğuk havada bulunmuş kedilerde hipotermi görülür.

Kedilerde Hipotermi İçin İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

  • Onu sıcak bir ortama taşıyın, ıslak ise kurutun ve sıcak havlu veya battaniyeye sarın.
  • Kedinizin ısınmasına yardımcı olmak için sıcak su şişeleri kullanın, ancak çok sıcak olmadığından emin olun. Elinizde tutamıyorsanız, çok sıcaktır.
  • Elektrikli bir ısıtma yastığı kullanmayın, çünkü kedinizi düşük bir ayarda bile olsa yakabilir.
  • Mümkünse, kedinizin rektum sıcaklığını kontrol edin.
  • Kedinizi en kısa zamanda veteriner hekiminize götürün

Düşük vücut sıcaklığı ve soğukta maruz kalma bilgisi tanı için yaygın ölçütlerdir. Kedinizin sıcaklığının normalin altına düşmesi için başka yollar da vardır, bu nedenle veteriner hekiminiz kedinizi dikkatlice inceleyerek bu diğer faktörlerden herhangi birinin hipotermiye katkıda bulunup bulunmadığını araştıracaktır.

Normalden biraz düşük rektal sıcaklıklar için kedinizin kurutulması, onu battaniye veya sıcak havlu ile örtmek genellikle yeterlidir. Daha düşük rektal sıcaklıklar için sıcak su şişeleri ve benzeri harici ısıtma yöntemleri kullanılabilir. Şiddetli derecede hipotermi yaşayan kediler içinse, ısınmış intravenöz (IV) sıvılar ve hatta bir sıcak su lavmanı da kedinizin sıcaklığını normale döndürmek için kullanılacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR