Kedilerde İltihaplı Göz Akıntısı Nasıl Geçer?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hemen hepimiz kedilerin gözlerinin son derece keskin olduğunu biliriz. Özellikle de kedilerin geceleri de görebilmesi herkesçe ilgi duyulan ve bilinen bir konudur. Ancak kedilerin görme duyuları ne kadar hassassa gözleri de o denli hassastır. Kedilerin gözleri hem dış etkenler hem de bazı hastalıklar nedeni ile zarar görebilir hatta bazen bu zararın neticesi ne yazık ki kısmi ya da total görme kaybı olabilir, işte tam da bu nedenle kedilerde iltihaplı göz akıntısını önemsemek ve böyle bir durumla karşılaşıldığı anda vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmak gerekir. Aksi takdirde kedinin görme duyusunu kaybetme yani kör olma riski vardır.

Viral enfeksiyonlar

Kedilerde iltihaplı göz akıntısı farklı viral enfeksiyonlar nedeni ile görülebilen bir sorundur. Hatta sokaklarda gördüğünüz gözleri aşırı çapaklanmış, yoğun göz akıntısı olan kedilerin çoğunda viral enfeksiyon vardır. Bu nedenle kedileri iltihaplı göz akıntısından korumanın ilk yolu düzenli olarak aşılatmaktır.

Viral enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan göz iltihapları tedavi edilebilse dahi viral enfeksiyonun yalnızca kedinin gözlerine değil hayati organlarına da zarar verebileceğinizi unutmamak gerekir. Dolayısıyla kediler düzenli olarak veterinere götürüp aşılatmak kedilerin yalnızca gözlerini değil genel sağlıklılarını ve hayatlarını korumak için vazgeçilmezdir.

Yanlı tedavi risklidir!

Ne yazık ki bizim toplumumuzda hem insanlar hem de hayvanlar için kulaktan dolma tedavilerin uygulanması gibi bir alışkanlık vardır, ancak bunun neticesi kedinin gözlerini ve hatta hayatını kaybetmesi olabilir. Bu yüzden kedilerde iltihaplı göz akıntısını asla kendiniz tedavi etmeye çalışmamalı kediyi muhakkak veterinere götürmelisiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR