Kedilerde İshal

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İshal, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan yaygın bir sorundur. İshalin ciddiyeti hem ishalin özelliğinin hem de ilişkili bulguların her ikisi tarafından belirlenir.

İshal, yumuşak ve sıvı dışkı çeşidi olarak karakterize edilir. İshal vakalarında kedi tuvaletini yaparken zorlanabilir ve kedi kumunda kan, mukoza, parazit veya yabancı cisimler görülebilir. İshale eşlik edebilecek diğer semptomlar arasında kusma ve letarji de bulunur.

Birçok şey ishale neden olabilir. En yaygın nedenlerden bazıları, parazitler, enfeksiyon ve uygun olmayan yiyeceklerin yenmesidir (örneğin yiyecek olmayan öğeler).

Çoğu zaman ishal kendiliğinden geçer. Kediniz ishal olduğu zamanlar bol bol temiz su verin ve bazen konserve kedi maması ile karıştırılmış pirinci pişirerek öğün olarak verin. Bu çoğu zaman ishali önleyen bir öğün çeşididir. Belirtiler 24 saat içinde kaybolmazsa veya kusma ve uyuşukluk gibi diğer belirtiler de ishale eşlik ediyorsa, kedinizi derhal veteriner hekiminize götürmeniz gerekir.

Tetkikler ve Kedilerde İshal Tedavisi

Veteriner hekiminiz kedinizin fiziksel muayenesini yapacaktır. Daha sonra ishalin nedenlerini belirlemek amacıyla size bir kaç soru yöneltecektir. Eğer mümkünse veteriner hekiminize ishal dışkı örneği getirin. Daha sonra yapılacak kan testleri ve x-ışınları sorunu çözmek için başvurulabilecek diğer tetkiklerdir. Gerektiğinde bu tetkikler ultrason ve bağırsak biyopsisi de içerebilir.

Tedavinin başlangıcı ishali kontrol etmeye yöneliktir. Parazitler ilaçları, antibiyotikler, ishal önleyici ilaçlar ve dehidrasyon için (cilt altındaki veya damar içi sıvıları) ilk müdahale için en sık başvurulan tedavi yöntemleridir.

4 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR