Kedilerde İstemsiz Göz Hareketi (Nistagmus) Nedir?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Nistagmus, gözbebeklerinin rastgele ve ritmik salınımıyla tanımlanan bir durumdur; yani bu hastalıkta gözler istemeden ileri geri hareket eder veya sallanır. Nistagmus hem kedilerde hem de köpeklerde görülebilir ve bu hastalık hayvanın sinir sisteminde var olan bir sorunun karakteristik bir işaretidir.

Kedilerde Nistagmus Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Patolojik ve fizyolojik olmak üzere 2 tip nistagmus mevcuttur. Nistagmusların çeşitleri gözün istemsiz hareketine bağlı olarak başka varyasyonlara da ayrılır. Bir çok sebep nistagmus hastalığına sebep olabilir.

Kedilerde Nistagmus Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Birçoğu periferik bir vestibüler veya merkezi vestibüler hastalıktan kaynaklanan, nistagmusa yol açabilecek çeşitli nedenler vardır. "Denge sistemi" olarak adlandırılan vestibüler sistem, baş ve bedenin uygun dengesinin sağlanmasından sorumlu olan duyusal sistemdir.

Nistagmusa yol açabilen periferik vestibüler hastalıklar arasında; hipotiroidizm, travmatik yaralanmalar (bir araba kazasında elde edilenler gibi) ve neoplastik tümörler bulunur.

Nistagmusa neden olan santral vestibüler rahatsızlıklar arasında ise; tümörler, tiamin eksikliği, gençlik hastalığı gibi viral enfeksiyonlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan iltihap, kalp krizi, kalpteki kanamalar ve toksinlere (kurşun gibi) maruz kalmayı içerir.

Tedavi ve tedavi sonrası bakım tamamen bozukluğun altta yatan nedene ve semptomların ciddiyetine bağlıdır. Genel olarak, merkezi bir vestibüler hastalık teşhis edilirse kediniz daha yoğun bir bakıma ihtiyaç duyacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR