Kedilerde Korku Nedir Nasıl Oluşur?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Korku ve endişe yalnızca insanın kurdu değildir. İleri bir aşamaya ulaşan korku ruhu güçsüzleştirir de ruhsal dengeyi altüst eder. İnsanlar ve kediler kıyaslandığı zaman ruhsal doğaları büyük ölçüde benzerlik gösterir. Ancak kediler insanlara kıyasla kolay kolay unutmazlar ve korkularını bilinç altına itemezler. Dolayısıyla korkularıyla yaşarlar.

Hafızaları çok güçlü olan kediler koku alma ve koku bırakma işlevleriyle de bu durumu pekiştirirler. Unutmak istemedikleri bir olay yerine koku bırakmak kedilerin genelde yaptığı bir harekettir. Çok korktuklarında idrar yada dışkı da bırakabilirler.

Korku Nasıl Oluşur?

Kedilerde korku ani bir olayla başlayabildiği gibi genel korku halleri insanlarla benzerlik gösterir. Öncelikle stres başlangıcı kendini gösterir ve stresi oluşturan durum devam ettiği sürece iyice yerleşir, kaygıya dönüşür. Kaygı ise yerini korkuya bırakır. Bu korku stresi oluşturan durum ortadan kalkmadığı sürece de kalıcı olur.

Sürekli korkan bir kedi kendini güvensiz hisseder, kuyruğunu arkaya alır, dik yürüyemez ve yatarken korunaklı bölgelerde iki büklüm yatar. Kedinizi bu korkulardan sıyırmanız ve onu mutlu etmeniz ise çok kolay.

Üzerine korku yerleşmiş bir kedi için öncelikle korku kaynağı bulunmalıdır ve bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Sevgi ve ilgi ise korkuyu yenecek en etkili ilaçtır. Ona sevginizi verdiğiniz sürece kendini rahatlamış hissedecek ve tekrar bulunduğu ortamda güvenle yaşayacaktır.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR