Kedilerde Kulak Kanseri

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler, kulaklar da dahil olmak üzere çeşitli deri tümörlerine yakalanabilir. Kulakları etkileyebilen bir tümör tipi skuamöz hücreli karsinomdur. Skuamoz hücreli karsinom (SCC), epitelyumdaki hücrelere benzeyen, kitlenin vücudunu örten bir tümör olarak tanımlanabilir.

Karsinom, tanımı gereği, özellikle kötü huylu, kalıcı bir kanserdir Aynı zamanda vücudun diğer organlarına yerleşerek metastaz yaparak geri döner.

Kulak kanseri güneşe aşırı derecede maruz kalmaktan oluşur. Beyaz kedilerde ve beyaz kulakları olan kedilerde daha sık görülür. Bu tür tümör, kulakların ucundaki kırmızı yara gönümü ile karakterizedir. Yaralar veya ülserler gelip gidecekmiş gibi görünebilir ancak zamanla yavaş yavaş büyürler. İlerleyen durumlarda yüzde de ülserler oluşabilir. Erken teşhis yapılırsa eğer bu tür bir kanser başarıyla tedavi edilebilir.

Kedilerde Kulak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Kulak kenarlarındaki kırmızı yaralar
  • Kızarıklık (gelip geçebilir)
  • Kulaklarda tümörlerden kaynaklanan kanamalar
  • Kulaklarda yavaş yavaş büyüyen yaralar
  • Yaralar büyüdükçe kulak uçları eriyebilir, kulakta şekil bozuklukları olabilir
  • Bazen yüzde de yaralar görülür  

Uzun süre güneşe maruz kalma bu kanser türünün en birincil sebebidir.

Belirtilerin başlangıcına kadar kedinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini veteriner hekiminize bildirmelisiniz. Böylece teşhis için büyük bir katkıda bulunmuş olursunuz. Ayrıca vücudun diğer bölümlerinde görülen herhangi bir yara durumunu, dış etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığının bilgisini de vermelisiniz.

Muayene sırasında, veteriner hekiminiz kedinizin vücudundaki diğer yaralara veya tümörlere dikkatlice bakacaktır. Kanserli hücreler için bir lenf sıvısı örneği alınabilir.

Veterineriniz, kedinizin diğer organlarının normal şekilde çalıştığından emin olmak ve beyaz küre sayısının normalden yüksek olup olmadığını belirlemek için tam kan sayımı ve biyokimya profili de isteyecektir.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR