Kedilerde Kuru Göz Sendromu

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Korneanın (gözün şeffaf ön kısmı) şiddetli kuruma ve iltihaplanması olarak bilinen kuru göz sendromu, göz yüzeyinde gözyaşı filminin ile karakterize olan durumdur. Kedilerde nispeten nadir gözükmesine rağmen, dişi kedilerin erkek kedilerden daha yatkın olabileceğinden şüphelenilmektedir. Kediniz de kuru göz sendromu olduğunu düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Eğer kedinizin gözü çok hızlı kuruyor ve iltihap belirtileri gösteriyorsa kedinizde kuru göz sendromu olabilir.

Kuru Göz Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Aşırı yanma, şişkin kan damarları, göz kapaklarını ve göz yüzeyini saran dokunun şişmesi, gözden mukus benzeri sıvı akışı kuru göz sendromunun başlıca belirtileridir.

Sebepler Olan Etmenler Nelerdir?

Vücudun bağışıklık sisteminin anormal aktivitesi ile ortaya çıkan ve iltihaplanma ile devam eden rahatsızlık, en belirgin sebeptir. Merkezi sinir sisteminin hastalığı, ya da gözyaşı bezinin sinirlerine müdahale eden nörolojik hastalıktan sonra görülmesi de muhtemeldir. Kuru gözlerle birlikte genellikle kuru bir burun da çok sık görülür.

İlaca bağlı durumlarda ise genel anestezi ve atropin geçici kuru göz sendromuna neden olur. İlaçların doz aşımı olarak da bazı ilaçlar geçici veya kalıcı göz kuruluğuna  neden olabilir.

Bu durumda veteriner hekiminiz semptomların geçmişi ve bu duruma yol açabilecek muhtemel olayları göz önünde bulundurarak kediniz üzerinde kapsamlı bir fiziksel muayene yapacaktır. Gözyaşı değerlerini ve gözdeki ıslaklığı ölçmek için Schirmer gözyaşı testi yapılabilir. Yani  bu test ile gözyaşı kanallarında göz yaşı üretme miktarı ortaya çıkacağından, alınan düşük değer, göz kuruluğunun göstergesi olacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR