Kedilerde Kuyruk Felci Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedi denilince akla gelen ilk şeylerden biri bu güzel hayvanların kuyruklarıdır. Kedilerin kuyrukları bu harika canlılara sevimlilik ve estetik bir görüntü katmakla kalmaz bunun yanı sıra son derece işlevsel bir organdır. Kediler kuyruklarını hem denge sağlamak için hem de diğer kedilerle, hayvanlarla ve insanlarla iletişim kurmak için kullanırlar, yani kuyruk kediler için son derece önemli bir organdır. Ancak kedilerin kuyrukları aynı zamanda darbelere ve yaralanmalara da oldukça açıktır ve kedilerde kuyruk felci bu nedenle aslında sanılandan çok daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Kedilerde Kuyruk Felci Nedenleri

Kedilerde kuyruk felci çeşitli travmalar neticesinde kuyruk omurları ile kuyruğa yakın omurlardaki sinir zedelenmeleri nedeni ile ortaya çıkar. Kuyruk felcinin en sık görülen nedeni trafik kazalarıdır. Ayrıca kuyruğun kapıya sıkışması da sinirlerin zedelenmesine neden olarak kuyruk felcine yol açabiliyor.

Kedilerde Kuyruk Felci Belirtileri

Kedilerde kuyruk felcini fark etmek pek de zor değildir, hastalığın en önemli belirtisi kedinin kuyruğunun bacaklarının arkasında hareketsiz şekilde durmasıdır. Bu duruş normal kuyruk duruşlarından kolaylıkla ayırt edilebilecek denli belirgindir.

Böyle bir durumlar karşılaştığınızda yapmanız gereken zaman kaybetmeden kediyi veterinere götürmektir. Eğer veteriner hekim yapacağı muayene neticesinde kuyruk felcinden şüphelenirse röntgen gibi yöntemler kullanarak teşhisini kesinleştirmesinin ardından felcin durumuna göre bir tedavi yöntemi belirleyip uygulayacaktır. Eğer felcin iyileşme şansı yoksa kuyruğun ampüte edilmesine de karar verebilir veterinerler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR