Kedilerde L-Karnitin Eksikliği Belirtileri

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

L-karnitin, hücresel enerji üretimi için gerekli olan yağ asitleri için bir nakliye görevi gören önemli bir besindir. Bu besin maddesinin yokluğu, bir kedi için çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir; En önemlisi, kalp hastalığı olan dilate kardiyomiyopati (DCM) ile olan ilişkisidir.

Kalp ve iskelet kasları, karnitin besin maddesini kendiliğinden sentezlemez; bu nedenle kullanım için taşınmaları gerekir. Dolayısıyla vücuttaki karnitin eksikliği kalp ve iskelet kasları üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Karnitin takviyeleri, bu eksikliğin etkilerini tersine çevirmek için her zaman başarılı olamasa da, en başarılı tedavi yolu olduğu kanıtlanmıştır.

Kedilerde L-Karnitin Eksikliği Belirtileri

Bu eksikliğin belirtileri arasında şunlar olabilir:

  • Letarji
  • Kas ağrısı
  • Egzersiz intoleransı
  • Genişletilmiş kalp (dilate kardiyomiyopati)
  • Kalp kası arızası

L-karnitin, kas dokusunun enerji alması ve normal şekilde işlev görmesi için önemlidir. Bu besin maddesindeki eksiklik, kedinin bünyesinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Bu eksikliği teşhis etmek ve karnitin düzeylerini ölçmek için kalp (endomiyokardiyal) kas biyopsileri yapılmalıdır.

Kedinizin büyüklüğü ve ağırlığı uygun L-karnitin takviyelerini belirleyecektir. Birçok kedinin sağlıkta iyileşme göstermeyeceğini unutmayın. Buna ek olarak, bazı kedilerin diyetlerinde karnitin dozu arttıkça ishalde bir artış görülebilir. Bol miktarda sıvı içeren, uygun şekilde reçete edilen bir diyet, bu süre boyunca komplikasyonları önlemek için gereklidir.

Karnitin tedavisi başladıktan sonra, kedinizi düzenli veteriner kontrollerine götürmeniz önerilir. Doktorunuz, tedavinin etkili olmasını sağlamak için üç-altı ayda bir ekokardiyogram ( EKG) yapacaktır.

2 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR