Kedilerde Salya Bezi Hastalıkları ve Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Salgıları ağız boşluğuna akıtan belirli bölgelere yerleşmiş sindirim hastalıklarına karşı kedileri korumakta olan bezlere salya bezleri adı verilmektedir. Salya bezlerinin iç kısmındaki hücreler salya salgılamaktadır.

Kediler genellikle salya akıntısına sahip olurlar. Salyaların en önemli özelliklerinden birisi ise tüketilen gıdaların daha kolay yutulabilmesi için ağızda yumuşatılmasını sağlamaktır. Böylelikle gıdaların daha kolay sindirilmesi sağlanır.

Bir diğer salya fonksiyonu ise diş çürümeleri ve ağız içerisinde meydana gelebilecek bakteriyel hastalıkların önlenmesidir. Kediler nefes aldıkları zaman salyalar buharlaşmasını engelleyebilmektedir.

Salya Bezi Hastalıkları Nelerdir?

Kediler travmatik veya enfeksiyonel olarak salya bezi hastalıkları yaşayabilirler. Ayrıca herhangi bir çarpma gibi kazada da salya bezi hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Dişlerde ortaya çıkabilen ya da ağızda ortaya çıkabilen mikrobik olgularda salya bezi hastalıklarına yol açar.

Salya Bezi Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Salya bezi hastalıkları için ilk önce bölgesel bir temizlik yapılır. Daha sonra ise o bölgeye sıcak bir antiseptik kompres uygulanır. Kompres sonrasında ise uygun olarak seçilmiş olan pomatlar günde 2-3 defa sürülür.

Etkili olabilecek antibiyotik ilaçlar ve vitaminleri de tedaviyi destekleyebilmek amacıyla kullanabilirsiniz. Apse gibi olgularda ise apsenin derhal açılması ve gerekli tedavi işlemlerinin yapılması gereklidir. Kronik durumlarda ise salya bezlerinin alınması gerekebilir. Tedaviler veteriner hekimler tarafından profesyonel bir şekilde yapılmalı ve sürekli kontrol edilmelidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR