Kedilerde Şaşılık Olur Mu?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerde şaşılık nadiren görülse de pek çok kedi sahibi bu durumdan şikayetçi olmaz dahası sevimliliğine sevimlilik kattığı düşünülür. Pek çok kedi sahibi bu mantaliteye sahip olduğundan şaşı kedisinin fotoğrafını çekmekle yetiniyor.

Ancak unutmamak gerekir ki hiç bir hastalık küçümsenmemelidir. Onlar bizimle konuşamıyorken biz onların sevimli olduğunu düşünüyorsak, bu durum tek taraflı bir durum olarak küçük dostlarımızı üzebilir.

Kedilerde şaşılık Strabizmus olarak bilinir ve belli sebepler bu hastalığı oluşturur. Şaşılığın sebebine bağlı olarak da görme şekilleri değişebilir. Kimi şaşılıkta tek taraflı bir şaşılık olabilir. Böyle durumlarda yalnızca sağlam olan göz ön planda oluyor ve şaşı olan göz görüntüleri algılamıyor yani sanıldığı gibi çift görüntüye sahip olmuyorlar.

Kedilerde şaşılık çeşitli şekillerde görülebilir. Kimi şaşılıkta gözlerin biri sağa biri sola doğru kayık olabilir veya ikisi de içe dönük olabilir.

Kedilerde Görülen Şaşılığın Sebepleri Nelerdir?

Çoğu şaşılık doğumla birlikte meydana gelir. Bunun sebepleri arasında yavru kedinin beyninde sıvı birikmesi, beyin tümörü yada doğum anomalisi ile birlikte göz kaslarının zayıf olması gösterilebilir. Kafaya alınan darbeler ve ağır kulak hastalıkları da şaşılığa yol açabilir.

Tedavisi Mümkün mü?

Şaşılığın altında bir çok sebep yatabilir. Bu yüzden tedavisi mümkün olan bu hastalığın öncelikle kontrol edilmesi gerekir. Doğuştan ya da sonradan şaşı olan kedinizin tedavisi günümüzde mümkündür. Bu operasyonun adı Operatif tedavisidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR