Kedilerde Tüy Dökülmesi Çeşitleri

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedi sahibi olan insanların ortak sorunları arasında yer alan tüy dökülmesi pek çok farklı sebepten dolayı kaynaklanabiliyor. Allopecia olarak adlandırılan tüy dökülmesi doğuştan veya sonradan meydana gelebilen bir durumdur. Kedilerin türlerine göre kendilerine özgü belirli bir tüy dökme süreçleri de mevcuttur.

Ancak bazı kedilerde tüy dökülmeleri aşırıya kaçabilir. Aşırıya kaçan durumlarda da yine kedilerin türleri büyük bir önem taşımaktadır. Kedilerin kulak ve gözlerinin çevresindeki tüylerin dökülmesi ve seyrek tüylü bir görünüm haline gelmesi kısa tüylü kedilerde daha fazla görülmektedir.

Siyam Kedilerinde Yaygın Görülen Dökülmeler

Siyam kedilerinde ise en yaygın görülen tüy dökülmesi çeşidi kaşınmaya bağlı olarak bilinçsiz bir şekilde  gelişmekte olan kulak çevresindeki tüylerin dökülmesidir. Bu durumuın herhangi bir tedavisi yoktur. Dökülen tüyler kendi kendine yerine en kısa sürede geri gelecektir.

Uzun ve sık tüylü olan kedi ırklarında ise sene boyunca normal olarak adlandırılan tüy dökülmeleri ortaya çıkmaktadır. Ayrıca ince alt ve üst tüylere sahip olan kedi ırklarının da doğal olarak tüm sene boyunca tüy dökmeleri olabilmektedir.

Doğal olarak kabul edilmeyen tüy dökülmelerine yol açan sebepler arasında ise parazitler, mantarlar, endokrin sistemlerindeki bozukluklar ve bağışıklık sistemi bozuklukları gibi sebepler bulunmaktadır. Ayrıca stres ve farklı travma çeşitleri de tüy dökülmesine sebep olabilir. Sebepler belirlendikten sonra tüy dökülmesi için uygun tedavi yöntemleri uygulanabilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR