Kedilerde Tüy Kusması

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sağlıklı bir kedi kendisini parlak ve alımlı tüyleriyle belli eder. Kendi tüy temizliklerini ise muhteşem bir şekilde kendilerini yalayarak yaparlar. Midede biriken tüyler ise bazı dönemlerde kusarak dışarı atılır.

Kedilerin tüy kusması her ne kadar olağan ve doğal bir şey olsa da özellikle deneyimsiz kedi sahiplerini paniğe sokabiliyor.

Deri ve tüy dış etmenlere karşı koruyucu bir kalkan görevi görmektedir. Güneşin zararlı etkilerini, soğuk ve sıcak etkisini, zararlı organizmaların girişini engelleme, vücut sıcaklığını dengede tutmak gibi tüy ve derinin bir çok görevi vardır. Bu yüzden tüy ve deri sağlığı çok önemlidir. Sağlıklı bir deri yapısı ve tüyler, dışardan gelecek etmenlerden daha az etkilenir.

Mevsimsel Tüy Dökülmelerine Dikkat Edin

Tüy dökülmeleri ise mevsimsel olarak gerçekleşen bir durumdur ve her kedide görülür. Tüy dökülmeleri sonbahar ve ilkbahar aylarında elbise değiştirmek olarak görülebilir. Çünkü kediler yazın daha ince, kışın ise daha kalın tüylere ihtiyaç duyar. Doğa ise bu döngüyü her sene aynı mevsimde tekrar ettirir.

Ancak mevsimsel dökümlerin dışında tüyler diğer aylarda da dökülüyorsa bir şeyler yolunda gitmiyor olabilir. Bu yüzden kedinizin tüy kusması daha yoğun ve rahatsız edici olacaktır. Bu yüzden acil olarak kedinizi strese sokan durumları araştırmaya koyulmalı ve bunları yok etmelisiniz. Çünkü stres kedilerin tüylerinin döken en birinci sebeptir. Mutluluk kaynaklarımızın daha sağlıklı yaşamasını istiyorsak eğer görevimiz onları stresten uzak, huzurlu bir hayat sunmak olmalıdır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR