Kedilerdeki İdrar Kristallerinin Anlamı Nedir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İdrar kristalleri, idrarla dışarı atılan tıbbi bir durumdur. İdrar kristallerinin saptanması, böbrek taşı veya onlarla ilişkili klinik belirtilerle eş anlamlı değildir. Aynı zamanda idrar kristallerinin saptanması ile bu risk tabi ki göz ardı edilemez.

İdrar kristallerinin doğru tanımlanması ve yorumlanması (bazı kristal türleri altta yatan bir hastalığa işaret edebileceğinden) bu durumun tedavisinde tıbbi bir stratejinin belirlenmesi için önemlidir. İdrar kristallerinin değerlendirilmesi, hayvanda taş oluşumuna yatkınlık yaratan bozuklukların saptanmasında, taşların mineral bileşiminin tahmin edilmesinde yarar sağlar.

İdrar kristallerine eğilimli olan cinsler Birman, Himalayan ve İran kedisidir. Eğer kediniz bu cinslerden biriyse daha dikkatli olmayı unutmayınız.

İdrar Kristalleri Nasıl Kendini Belli Eder?

İdrar kristallerinin tek belirtisi, yeni atılan idrarda saptanabilir kristallerin varlığıdır. Diğer ilgili semptomlar ise böbrek taşlarının neden olduğu belirtilerdir.

Röntgen veya ultrason bazı taşları tespit edebilir, ancak idrar tahliyesi, idrar kristali analizinde kullanılacak en önemli araçtır.

İdrar Kristali Görülen Kediler İçin Tedavi Yöntemleri Nasıldır?

Tedavi, altta yatan nedenleri veya ilişkili risk faktörleri ortadan kaldırarak veya kontrol ederek klinikte gerçekleşir. Buna ek olarak, idrar miktarını artırarak kristalleri en aza indirgemek, sık idrara çıkarmaya teşvik etmek, diyeti değiştirmek de tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Bazı durumlarda uygun ilaç reçetesi de tedavinin bir parçası olabilir. İdrardaki PH düzeylerini değiştirmek de gerekebilir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR