Kedilerdeki Kanla İlgili Eksiklikler (Pansitopeni)

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

Pansitopeni aslında bir hastalık değildir daha çok kanla ilgili eksikliklerin aynı anda gelişmesine işaret eden bir problemdir: yenilenmeyen anemi, lökopeni ve trombositopeni kan eksiklik olarak görülür. Kök kelime pan tüm ya da bütün anlamına gelir ve sitopen ise kanda dolaşan hücrelerin eksikliğine işaret eder.

Yenilenmeyen anemi, düşük kırmızı kan hücre sayısı ve kırmızı kan hücrelerini üretmek için kemik iliğindeki yanıt eksikliği ile karakterize bir durumdur; Lökopeni, düşük beyaz kan hücresi sayısını belirtir; Ve trombositopeni, düşük trombosit ve trombosit sayısını (kan koagülasyonunda işlev gören hücreler) gösterir.

Pansitopeni hem kedileri hem de köpekleri etkileyebilir ve bir çok nedenden dolayı oluşabilir. 

Kedilerde Pansitopeni’nin Belirtileri Nelerdir? 

Hastada gelişen semptomlar genellikle pansitopeniye neden olan altta yatan diğer hastalığın etkilerine bağlı olarak gelişir. Bazı lökopeni semptomları (düşük beyaz küre hücre sayımı) ise tekrarlanan ateş atakları, sık ve sürekli enfeksiyon kapma olarak karşımıza çıkar. Az kan hücrelerinin sayısına bağlı olarak anemi durumunun bir diğer semptomu ise halsizlik ve solgun renkte diş etleridir.

Trombositopeniye bağlı olarak düşük trombosit sayısı vücutta küçük çapta çürüklere veya mukozal kanama olarak bilinen vücudun nemli dokularda kanamalara neden olabilir. (diş eti, burun içi gibi)

Diğer genel belirtiler ise uyuşukluk, kanama (diğer bir deyişle burunda kanama veya idrar içindeki kan) ve ateş olabilir.

neredeyse 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR