Kedilerin Ekstra Besin İhtiyacı Olabilir Mi?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kediler ihtiyaçları olan esansiyel yağ asitleri , niacin, taurin ve yüksek protein ihtiyaçlarını diğer hayvanların organ ve dokularını yiyerek karşılar, dolayısıyla et obur canlılardır.

A vitamini Eksikliği

Kediler bitkilerde bulunan karoteni, vücutları A vitaminine çeviremedikleri için hayvan karaciğerinden sağlarlar. A vitamini eksikliği yaşayan bir kedi ise özellikle deri problemleri ile karşılaşır. Deri problemleri genellikle kendini kabuklaşan deri şeklinde gösterebilir, kıllar ise çabucak kırılır.

A vitamini eksikliğinde yaşanan önemli problemlerden biri de, kilo kaybıdır. Vücut hastalıklara karşı dirençsizleşir ve bağışıklık sistemi zayıflar. A vitamini  eksikliğinde gebe kedilerde doğum anomalileri de oldukça sık rastlanan bir durumdur.

PP Vitamini Eksikliği (Niacin)

Niacin eksikliği kedilerde tüy dökülmesi, kilo kaybı, iştahsızlık, solunum bozukluğu, ağız yaraları gibi problemlere yol açar. Kediler PP vitaminini bitkilerden karşılayamadıkları için hayvan dokuları yiyerek karşılar.

Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği yaşayan kedilerde görülen sorunlardan en önemlisi gelişme bozukluğudur. Deri lezyonları ve deformasyonlar da sıklıkla karşılaşılan hastalıklardır.

Kedilerin diyetlerinde %12 kadar protein bulunması gerekir ve bu önemli bir orandır. Bununla birlikte yağ gereksinimi de yüksek olduğundan kedinizin öğünlerine dikkat etmeniz gerekir. Özellikle zayıf bir bağışıklık sistemi olan bir kedinin (sürekli halsizlik durumu, oyundan keyif almama, genellikle uyuma...) tüm öğünleri onun için önemlidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR