Kedilerin Kısırlaştırılması İyi mi Kötü mü?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kedilerin popülasyonunun kontrol altında tutulması için işlevsel, ekonomik ve zararsız olan yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında en fazla ilgi göreni ise kısırlaştırma yöntemidir. Modern veteriner hekimler tarafından en sık yapılan cerrahi müdahaleler arasında da bu yöntem yer almaktadır.

Fakat kedi sahipleri mevzu bahis kısırlaştırma işlemi olduğu zaman bazı çelişkilere düşebiliyorlar. Kulaktan dolma olan gereksiz bilgiler insanların gereksiz yere kuruntu yapmalarına sebep olabiliyor. Kedi sahiplendiyseniz ve bu konuda aklınızda soru işareti yer alıyorsa gelin birlikte bunun cevabına bakalım.

Duygusal olarak kedinizi kısırlaştırmanız sizi etkiliyor olabilir. Ancak uzman veteriner tarafından uygulanan kısırlaştırma işlemi sonrasında kediniz kısa bir süre içerisinde eski sağlığına kavuşabilir. Kısırlaştırma işlemi kedinizin kızgınlık döneminde sergileyebileceği tüm zararlı davranışları ortadan kaldırır.

Kısırlaştırmanın Dezavantajları Var mı?

İstenmeyen gebelikler de kısırlaştırma işlemi sonrasında ortadan kalkmaktadır. Meme tümörlerinin oluşum riskleri de kısırlaştırma işlemi sonrasında gider. Kediler kısırlaştırma işleminden sonra daha sakin huylu bir karaktere bürünmeye başlarlar.

Kısırlaştırma işleminin dezavantajları arasında ise kilo artışları, yağlanma ve idrar tutamama gibi sorunlar bulunmaktadır. Ancak genel anlamda bir kedinin kısırlaştırılması işleminde herhangi bir sakınca yoktur. Kedinizi kısırlaştıktan sonra eğer profesyonel bir cerrahi işlem uygulandıysa kediniz en kısa süre içerisinde eski sağlıklı haline dönecektir. Kısırlaştırma işlemlerini yaptırmadan önce uzman bir veteriner hekim bulmanız gerekmektedir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR