Kedim Gözüne Tırmık Yedi Ne Yapmalıyım?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler sevimli oluşları kadar meraklı ve oyuncu oluşları ile de tanınan canlılar ve bu karakterleri beraberinde sevimli kedilerin çok sayıda karışmalarını da getiriyor, tırmalanmak da bu kazaların ilk sırasında yer alıyor. Kediler yalnızca kendi aralarında kavga ederken değil kimi zaman oyun oynarken de birbirlerini tırmalayabiliyorlar ve bu tırmalanmaların en tehlikelisi de göze alınan tırmık darbeleri tabi ki.

Henüz yazımıza yeni başlamışken şunu belirtmemizde fayda var; kedim gözüne tırmık yedi diyen bir kedi sahibinin yapması gereken hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmak!

Göze alınan darbeler son derece tehlikelidir!

Kedilerin gözlerine aldığı tırmık da dahil olmak üzere tüm darbeler tehlikelidir ancak tırmık yarası aynı zamanda mikrop kapma riskini de taşır zira kedilerin tırnaklarında çeşitli mikroplar olabilir ve bu da beraberinde tırmık yarasının enfekte olmasını getirebilir. Dolayısıyla kediyi hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek olası ciddi sonuçlarla karşılaşmayı engellemek için tek yoldur.

Kısırlaştırılmayan kediler daha çok kavga eder

Özellikle kısırlaştırılmayan erkek kedilerin gözlerine tırmık yeme olasılığı daha yüksektir zira erkek kediler kızgınlık dönemlerinde birbirleri ile oldukça ciddi kavgalara tutuşabilirler ve bu kavgalar esnasında gözleri de dahil olmak üzere vücutlarının çeşitli bölgelerine ısırık, tırmık yaraları alabilirler. Bu nedenle kediniz erkek de olsa kısırlaştırmanız olası kavgalara karışmasını engellemek için oldukça etkili bir yöntemdir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR