Kedime Ne Sıklıkta Parazit Aşısı Yaptırmalıyım?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Parazit aşıları kedilerin sağlıkları açısından çok önemlidir. Evde beslediğiniz, bahçede beslediğiniz , kısacası sorumluluğunu üstlendiğiniz kedilerin aşılarını mutlaka aksatmamalısınız. 3 ayda bir gerçekleştirilen bu parazit aşıları enjeksiyon şeklinde de tablet şeklinde de olabilmektedir.

3 ayda bir parazit sorunlarına karşı korumamız gereken gereken kedilerimiz, parazit aşıları yaptırılmadığı taktirde  parazital rahatsızlar sebebiyle bir çok ciddi sorunla karşılaşabilmektedir. İç ve dış parazit aşıları olarak iki bölümde incelenen parazit aşılarıdır. İç parazit aşıları 3 ayda bir yapılmalıyken, dış parazit uygulaması ise 2 ayda bir yaptırmanız gerekir.

Dış parazit uygulaması damla şeklinde ya da parazit tasması şeklinde uygulanabilir. Burada dikkat etmek gereken nokta, damla uygulaması yapıldıysa eğer (kediler ulaşamasın ve yalayamasın diye kafa üstüne dökülür) kafasındaki ilacı ellememek ve dağıtmamaktır. Aksi halde ilaç etkisini kaybedecektir.

Parazitler insanlarda da hayvanlarda da kist oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden kedinizi mutlaka dış parazitlere karşı 1 ayda1, iç parazitlere karşı 3 ayda 1 kontrol ettirmelisiniz. Parazitler insanlarda ve kedilerde, göz ve değişik organlarda kist oluşumuna sebep olabilmektedir.

2 aylıktan itibaren, karma aşıyla başlayan aşı karnesi, parazit aşılarını da aksatmadan devam etmelidir. Böylelikle kediniz dış etkenlere karşı korunmuş olacaktır ve bağışıklık sistemi güçlendiği için diğer başka hastalık riskine karşı daha güçlü bir bünye kazanacaktır.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR