Kedimi Kanserden Nasıl Koruyabilirim?

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

Kanser hastalığı bir kedi için oldukça zorlu bir hastalıktır. Kedinizin kanser hastalığına yakalanmasını istemiyorsanız eğer bakım ve beslenme şartlarına çok dikkat edilmesi gerekir.

Vücutta birikerek, zamana yayılan kanser hastalığı eninde sonunda kötü bakım koşullarının neticesi olarak kedi sahiplerinin karşısına çıkabiliyor. Bakım ve beslenme şartlarında ise özellikle temizlik en başta gelmelidir.

Kedinize kesinlikle klorlu su, kirli su vermemeniz gerekir. Tükettiği su ph değeri olarak kediye uygun olmalıdır. İyi yıkanmamış mama kapları ve deterjan artığı kalmış kaplar da bir o kadar uygunsuzdur.

Temizliğe dahil olan bir diğer önemli konu ise kum temizliğidir. Kumların sürekli temiz olması ve uygun çeşitte bir kumun yine uygun bir kum kabında bulunması gerekir.

Beslenme diyetlerinde ise protein oranı yüksek mamalardan seçmek gerekir. Ayrıca ortamda küflü yiyecekler bırakmamanız kedinizin onu yememesi açısından çok önemlidir.

Kedinizin uzun bir ömrü olmasını istiyorsanız eğer, kanser gibi hastalıkların kedinize yerleşmesini istemiyorsanız hiç bir şekilde kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeniz gerekir. Komşunuzun kedisine iyi gelen ilacı kendi kendinizde veteriner hekiminize danışmadan kullanmak bilinçsizce yapılan bir hareket olacaktır.

Dişi kedilerin ileride meme ve yumurtalık kanseri riskine karşılık erken yaşlarda kısırlaştırılması da gereken önlemlerden biridir. Eğer yavru istemiyorsanız ve kedinizi çiftleştirmeyecekseniz henüz kediniz yavruyken kısırlaştırmanız kanser riskini azaltacaktır.

yaklaşık 3 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR