Kedinin Gözündeki Çapak Nasıl Temizlenir Neden Oluşur?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kedilerin gözleri en hassas organlarından biridir ve dış etkenlere karşı da oldukça açıktır. Kedilerin gözlerinde aynı biler gibi az miktarda çapaklanma olması normal kabul edilir ancak aşırı çapaklanma kesinlikle normal değildir ve ciddiye alınması gereken bir konudur.

Nedenler

Kedimin gözü çapaklanıyor diyorsanız bunun altında yatan nedenler şunlar olabilir;

  • Viral enfeksiyonlar
  • Göze toz kaçması
  • Göz enfeksiyonları
  • Göz kaçan yabancı cisimler

Gördüğünüz gibi kedinizin gözünün çapaklanmasının farklı nedenleri olabilir ve bu nedenlerden bazıları son derece ciddidir. Viral enfeksiyonlar ölüme dahi yol açabilme riski taşırken göz enfeksiyonları da körlükle sonuçlanabilir ne yazık ki.

Tedavi

Kedilerde göz çapaklanması tedavisi için her ne kadar gözü temizlemek ve gerek görüldüğü durumlarda göz damlası ya da pomadı kullanmak ilk yöntemler olsa da kediyi mutlaka veterinere götürmek ve bu durumun altında yatan nedeni bulmak gerekir.

Zira özellikle viral enfeksiyonlara işaret eden çapaklanmalarda gözleri kadar viral enfeksiyonun da tedavi edilmesi son derece önemlidir. Yani kedilerde göz çapaklanması ciddiye alınması ve hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurulması gereken bir durumdur.

Nasıl engellenir?

Kedilerin gözünün çapaklanmasını engellemek için öncelikle tüm aşılarını düzenli olarak yaptırmak gerekir ve buna iç parazit aşıları da dahildir. Sonrasındaysa kedinin gözüne yabancı cisim ya da toz gibi şeylerin kaçmasını da olabildiğince engellemek, örneğin aşırı rüzgarlı havalarda kediyi dışarı bırakmamak gibi önlemler almak gerekir.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR