Kediniz Bir Cisim Yuttuğunda Ne Yapmalısınız?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kediler oyun oynarken oynadıkları cisimleri yutabilir. Ayrıca yaladıkları tüyleri kusarken tüy topağı boğazında kalabilir.  Kedinizin boğazının tıkanması ciddi tehlikelere yol açabileceğinden titizlikle ilk müdahalenin yapılması gerekmektedir.

Ölümle sonuçlanabilecek bir riski bulunan cisim yutma durumunda kediler genellikle yüzükler, küçük oyun topları, ipler, plastik ve kemikleri yutarlar. Buna benzer durumların hiçbir zaman gerçekleşmemesi için kedinizin oyuncaklarını onun yutamayacağı büyüklükte seçmelisiniz ve etrafta küçük kişisel eşyalarınızı bırakmamalısınız.

İlk Müdahale Nasıl Yapılmalı?

Soluk alıp verme hayati önem taşıdığından veterinere yetişme şansı olmayabilir. Hemen kedinizin tasmasını çıkarmalısınız ve cismi ağzında görüyorsanız çok dikkatlice almalısınız Cisim kesinlikle geriye doğru kaçmamalı. Bu yöntemi kedinizi baş aşağı çevirerek yapabilirsiniz.

Kediniz bayılırsa solunum da durabileceğinden suni teneffüs yapmalısınız. Eğer cismi çoktan yuttuysa veterinere gidip röntgen çektirmeli ve gereken işlemleri yaptırmalısınız.

Tüy topağı kusmalarında yaşanabilecek tıkanmaları en aza indirmek içinse tüylerini düzenli aralıklarla tarayarak onun tüy temizliğine yardımcı olmalısınız.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR