Kısırlaştırılan Erkek Kedi Nasıl Beslenmelidir?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Kısırlaştırılmış kedilerde operasyondan sonra idrar asiti değişkenlik göstermeye başlar. Bu sebeple kedinizin beslenmesinde kısırlaştırılmış kediler için geliştirilen diyet mamalar kullanılmalıdır. Kedinizin diyet mamasını  ise veteriner hekiminizle görüşerek seçebilirsiniz.

Bu diyet mamaların içerikleri, hem küçük dostlarımızın kısırlaştırma sonrası değişen bünyelerinden kaynaklanan aşırı kilo alımını engeller, hem de fiziksel olarak hareket azalması yaratacak durumları ortadan kaldırır.

Diyet mamalar aynı zamanda, kısırlaştırma işlemi yapılan kedinizde daha sonra oluşabilecek idrar taşlarının oluşmasını önleme konusunda yardımcı olur. Diyet mamaları mutlaka veteriner hekiminizin belirdiği miktarda ve sıklıkta mama kaplarına koymalısınız. Diyet mamayı geçici süreliğine değil hayatı boyunca kullanmanız gerekir. Diyet mamayı kullanmayı bırakmanızın ilerleyen zamanlarda olumsuz sonuçları da görülebilir.

Kısırlaştırma İşleminden Sonra Diyet Mamaya Geçmek Neden Önemlidir?

Kısırlaştırma işlemi yapılan minik dostlarımızın diyeti doğru bir şekilde uygulanmazsa eğer, ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. İdrar yolu tıkanıklarına bağlı olarak gelişebilen problemler, zamanında müdahale edilmezse eğer hastalık kronikleşebilir. Bu yüzden kedinizin yanlış beslenmesi zincirleme sorunlara yol açabileceğinden diyet mama konusu ciddiye alınmalıdır.

Kediniz için diyet mamaya başladığınızda eski beslenme alışkanlığını sürdürmeniz yanlış olacaktır. Veteriner hekiminizin size önerdiği ölçüleri her zamana uymaya çalışın. Tavsiye edilen ölçünün üstündeki miktarlar için kediniz ne kadar ısrar etse de ona bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışın.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR