Kobalt Muhabbet Kuşları Normal Muhabbet Kuşlarından Nasıl Ayırt Edilir?

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kobalt muhabbet kuşlarının renk tüyleri uzaktan bakıldığı zaman hoş bir yeşil ve mavi tonuna sahip olarak karşımıza çıkar. Mavinin biraz serin ve koyu bir haline sahip olan kobalt muhabbet kuşlarının koyu mavi renkleri bazen menekşe rengi ya da nadir olarak mor renginde de karşımıza çıkabilir.

Kobalt muhabbet kuşu türleri doğal ortamları değiştiği için yeni renk yapılarına sahiptir. Normal olarak yeşil renginde olan bu tür muhabbet kuşları kamufle olabilmek için doğal ortamlarında renk değiştirmeye başlarlar. Böylelikle ağaçlar arasında daha güvende olmaya başlarlar.

Canlı ve parlak renklere sahip olan bu tür muhabbet kuşları uçtukları esnada bir avı kuş tarafından saldırıya uğradıkları zaman renkleri sürekli olarak kuşa yansıma yaparak avcı kuşun dikkatini dağıtır.

Normal Muhabbet Kuşlarından Nasıl Ayırt Edilir?

Evcil muhabbet kuşlarında ise avcı kuşları yanıltabilecek olan bu özelliklere pek rastlanmaz. Bu yüzden parlak renkli yapıları zaman içerisinde kaybolmaya başlar. Fakat kendilerine özgü renk karışımları tüylerinin üzerinde durmaya devam ediyor. Gök mavisi renkleri ile duran kobalt muhabbet kuşları kafeste besleyebileceğiniz muhabbet kuşlarıdır.

Normal bir muhabbet kuşu ile kobalt muhabbet kuşunu birbirinden ayırabilmek için gövdelerinde yer alan renklere bakabilirsiniz. Normal maviden daha koyu bir gövdeye sahip olan kobalt muhabbet kuşlarını bu özellikleri sayesinde kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

Kobalt muhabbet kuşlarının yanak renkleri de diğer muhabbet kuşlarından ayrıldıkları özellikleridir. Bu tür kuşların yanakları genellikle menekşe renginde olur.

yaklaşık 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR