Kuş Kumu Nasıl Kullanılmalıdır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kafeslerde kullanabileceğiniz kuş kumları, kuşların daha sağlıklı gelişebilmesini ve sindirim sistemlerinin zarar görmemesini sağlar. Deve kuşu, tavuk, kanarya, muhabbet kuşu ve papağan gibi pek çok farklı türün sindirim sistemi için kum kullanılabilir. Kuş kumları kullanırken sürekli olarak kafeste bulunmasını sağlamanız gerekiyor.

Bu yüzden kafeste yer alan yemliklerinizin arasına bir adet ufak kuş kumu için kap koyabilirsiniz. Böylelikle kuşunuzun kendi ortamında kuş kumu tüketmesini sağlayabilirsiniz. Kuşunuzun kuş kumunu yemediğinden şikayet ediyorsanız öncelikle kuşların bu kumu yemediğini bilmeniz gerekiyor.

Kuş kumları, kuşların sürekli olarak tüketebileceği bir yiyecek veya gıda değildir. Kuş kumu ihtiyaç duyulduğu takdirde kuşlar tarafından tüketilen bir yiyecektir. Siz kuşunuzun kafesinde kuş kumunu her zaman hazır beklettiğiniz sürece o ihtiyaç duyduğu zamanlarda kuş kumu ile ilgilenecektir.

Gaga Taşı, Kuş Kumu Yerine Kullanılır mı?

Gaga taşları kuşların gaga sağlıkları açısından yararlıdır. Hazır olarak satılabilen gaga taşları kireç ile üretildiği için kolay bir şekilde parçalanabilmektedir. Kuşların bu parçaları yemesi durumunda ise kursak sıvısı bu parçaları erittiği için sindirim sistemine faydası olmayacaktır.

Fakat mineralli olarak pet shoplarda satılan gaga taşlarını kullanırsanız kuşunuzun en azından ihtiyaç duyduğu mineralin büyük bir kısmını alabilmesini sağlayabilirsiniz.

Gaga taşı ile kuş kumunu aynı kafes içerisinde bulundurmanız ise kuşunuzun daha sağlıklı yaşayabilmesini sağlarken, hastalıklara karşı da dayanıklı olmasını sağlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR