Kuşlar Nasıl Koku Alır?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Kuşların büyük bir çoğunluğunda burun delikleri genellikle gaganın üst kısmında yani tepe noktasında yer alır. Burun delikleri kuşlarda koku almak için değil solunum için kullanılmaktadır. Kuşlar genel anlamda iyi bir koku alabilen türler değildirler. Kuşların duyularının algılanması için işlevler orta beyin ve ön beyin tarafından yapılır. Memelilerde ise orta beyin küçük olduğu için ön beyin ön plana çıkar.

Kuşların bazı türleri, düşmanlarını yanıltabilmek için seslerini farklı şekillerde kullanırlar. Örneğin ağaçların deliklerinde yuva sahibi olan pek çok kuş rahatsız oldukları zaman yılan gibi tıslayabilirler. Yuvalara saldıran yırtıcı hayvanlar böylelikle delikte yılan olduğunu düşünerek o bölgeyi terk ederler.

Kuşlar gırtlak bölgeleri ile ses üretmezler. Kuşlar suyun ve gıdaların nefes borularına kaçmaması için gırtlaklarını kapakçık olarak kullanırlar. Başka canlılarda olmayan ve vücutlarının derinlerinde yer alan Syrinx sayesinde kendilerine özgü sesler çıkartabilirler.

Kuşlar Hangi Sesleri Duyabilir?

Kutu şeklinde olan bu organın dış kısımları kıkırdak bir dokuya sahiptir. Kuşlar insanlara göre duyu organlarını daha farklı kullanırlar. Bu sebeple koku alma mekanizmaları da farklıdır. Duyma konusunda da kuşlar da birtakım farklılıklar mevcuttur. İnsanların duyabileceği en düşük frekans olan 20Hz olurken, güvercinler 0.1Hz’e kadar duyabilmektedirler.

Düşük frekanslı sesleri duyabilen kuşlar uzun mesafelerden gelen sesleri ayırt edebilirler. Kuşlar bu özellikleri sayesinde yaklaşan hava durumlarını da önceden tahmin edebilirler.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR