Kuşlarda Psittacosis Hastalığı

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Enfeksiyona yolan açan bir hastalık olan ve ismini Chlamydophilia Psittaci adlı bakteriden alan Psittacosis, özellikle yaygın olarak ülkemizde de beslenen Cockatiel ve muhabbet kuşlarında görülür.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Bakterinin bulaştığı kuşlarda öncelikli olarak soğuk algınlığı belirtileri gözlenir. Üşüşürler, tüylerini kabartırlar , burun akıntısı ve hapşırık sıklıkla görülür. Psittacosis hastalığında solum yollarının yanısıra sindirim sistemi, gözler ve karaciğer de etkilenir.

Hastalık belirtilerinin bir diğeri ise dış kontrolü ile gerçekleşir.  Normalde dışkının beyaz olan ürat kısmı Psittacosis hastalığı dahil başka bir çok hastalıkta renk değişimi gösterir. Hastalık süresince dışkı –yeşil ve sarı renk arasında gözükür. 

Solunum ve sindirim sistemi zayıflayan kuşlar, Psittacosis hastalığında iştahsızlık ve halsizlik belirtilerini sıklıkla gösterir. Çoğu zaman tünekte durmayarak kafesin en uç ve ücra köşelerinde kabararak otururlar.

Tedavisi Mümkün Mü?

Tedavisi mümkün olan bu hastalıkta erken teşhis çok önemlidir. Yukarıdaki belirtilerden bir yada birkaçı görüldüğünde derhal veteriner hekiminize başvurmalısınız. Daha sonra antibiyotik tedavisi ile 30-40 gün sürebilen bir tedavi sürecine geçilir.

Vaktinde teşhisi koyulmazsa ölümle sonuçlanan bu hastalıkta dikkat edilmesi gereken bir diğer huşu bu hastalığın insanlara da geçiyor olmasıdır. Psittacosis teşhisi konan kuşunuzun tedavi süreci başlarken sizin de en yakın sağlık kuruluşuna giderek gerekli testleri yaptırmanız gerekecektir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR