Kuşlarda Yumurta Tıkanması Nasıl Olur ve Tedavi Edilir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Yumurta tıkanması sorunu kafes kuşlarında sık sık karşılaşılabilen bir sorundur. Genel olarak ufak kafes kuşlarının ilk kuluçka yapacakları zaman diliminde dişilerde bu sorun ortaya çıkabilir. Yumurta sıkışmaları ölümcül olmamasına rağmen bazı durumlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir.

Yumurta sıkışmalarındaki en temel sebep genetik faktörlerdir. Yumurta tıkanmaları bir dişi kuştan bir diğerine kolaylıkla geçebilir. Diğer sebepler arasında ise kalsiyum eksikliği, kuşun aşırı genç ve yaşlı olması gibi durumlar bulunmaktadır.

Üreme döneminde erkek ve dişi kuşların ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı karşılanmıyor ise yumurta tıkanması hastalığı ortaya çıkabilir. Yeterince gelişmemiş olan ve uygun sertliğe ulaşmamış olan yumurtaları çıkartabilmek kuşlar için diğer yumurtaları çıkartabilmekten daha zordur.

Doğru şekilde gelişmemiş olan yumurtalar aynı zamanda kuşların karın bölgesinde ters dönmeye başlayabilir.

Yumurta Sıkışması Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurta sıkışması tedavilerinde mutlaka acil müdahale yapılması gereklidir. Müdahale işlemi el ile yapılabileceği gibi bazı ciddi ve ilerlemiş durumlarda cerrahi operasyonlar gerekebilir. Anestezi ile uyuşturulan kuşların yumurtaları sağlıklı ve güvenilir bir şekilde çıkartılabilmektedir.

Yumurta sıkışmalarında sıkışma yapan yumurtalar bacak sinirlerine baskı yaptığı takdirde geçici süreli olarak kuşlarınızı felç edebilir. Kuşunuzun yumurta sıkışması sorununun kendi kendine geçmesini beklemek yerine acil olarak hastalığın ilk süreçlerinde uzman bir veterinere gitmeniz gereklidir. Yumurta sıkışmalarında erken teşhis ve tedavi sorunun kolaylıkla çözülebilmesini sağlar.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR