Kuşları Zehirleyebilecek Olan Gıdalar Hangileridir?

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

Evcil hayvanlar arasında en fazla ilgi gören kuşları beslerken pek çok farklı noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Kuşlar çabuk hastalanabilen hayvanlar oldukları için özellikle de beslenmeleri konusunda ekstra çaba sarf etmeniz gerekebilir. Kuşlarda zehirlenmeye yol açabilecek olan gıdaları öğrenerek bu konuda ilk adımı atmayı deneyebilirsiniz.

Bilinen birtakım yiyecekler dışında yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde başka yiyeceklerin de kuşları zehirleyebileceği ortaya çıkmıştır. Bu tür yiyecekler arasında ise ilk sırada Avokado yer almaktadır. Avokado meyvesi yaprakları ve çekirdek kısımları kuşlar için zehirli olabilmektedir.

Sarımsaklı ve soğanlı olan yiyeceklerde kuşların zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca içtiğiniz alkollü ya da kafeinli olan içeceklere kuşlarınızın temas etmesi de zehirlenmelerine ve ölmelerine yol açabilir. Yeşil domates de kuşları zehirleyebilecek gıdalar arasındadır.

Çekirdeklere Dikkat!

Elma, kayısı, şeftali ve armut gibi meyveleri kuşlarına vermenizde herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bu meyveleri kuşlarınıza verirken çekirdeklerini dikkatli bir şekilde ayıklamanız gerekmektedir.

Mutfağınızda teflon tava ile yemek pişirirken de kuşunuzu mümkün olduğunca o ortamdan uzak tutmanız gerekmektedir. Kuşlar teflon tava zehirlenmelerine kolay yakalanabilen canlılardır.

Kuşunuzun daha sağlıklı beslenebilmesi için ona özel bir beslenme programı üretebilir ve farklı yiyecekler yiyerek daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilirsiniz. Zehirli ve zararlı olan gıdalardan uzak tutarak beslediğiniz kuşlarınızın psikolojileri de daha sağlıklı ve rahat olacaktır.

yaklaşık 5 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR