Muhabbet Kuşları Nasıl Beslenir, Bakımı Nasıl Yapılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

İlk dönemler sadece alıştıkları yemleri tüketen muhabbet kuşlarına farklı yiyecekler yedirebilmek istiyorsanız bu tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Siz muhabbet kuşunuzu farklı yiyeceklere alıştırırsanız zaman içerisinde onlar da yeni yiyecekleri yemeye başlarlar.

Meyve verdiğiniz zaman bu meyvelerden korkan muhabbet kuşları tamamen normal bir şekilde bu tepkiyi verirler. Her zaman yedikleri yemeğin dışında bir yemek görmüş olmaları onları şaşırtır.

Ancak kısa bir süre sonra fazla ısrar etmeden onlara meyve yemeyi sevdirebilirsiniz. Başlangıç için elma ve armut gibi meyveler seçebilirsiniz. Meyveleri muhabbet kuşlarına verirken her zaman ufak parçalar halinde onlara sunmalısınız. Aşırı büyük gözüken meyveler muhabbet kuşlarını ürkütebilir.

Muhabbet Kuşuna Nasıl Bakılmalı?

Muhabbet kuşları ötüşleri ile insanların beğenisini ve ilgisini toplamayı başaran kuşlardır. Nazik ve narin bir yapıya sahip olan bu kuşların bakımında yapabileceğiniz en ufak bir hata onların rahatsızlanmasına yol açabilir.

Muhabbet kuşları için özel olarak üretilmekte olan gaga taşlarını ve vitaminleri kafesin belirli alanlarına koyarak onların yaşam alanlarını daha sağlıklı yerler haline getirebilirsiniz. Bu esnada kafesin temizliğini ise asla ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Kafes temizliğinin süresi duruma göre değişebilmektedir. Bazı muhabbet kuşlarının kafesleri haftada 1 defa temizlenirken, bazı muhabbet kuşlarının kafeslerini daha kısa süreli aralıklar ile temizlemeniz gerekebilir. Kafes bakımı kuşların psikolojisini de etkileyebilmektedir.

Neşeli ve eğlenceli tavırları ile ilgi çekmeyi başaran muhabbet kuşları, tek oldukları ve tek başlarına yaşadıkları zaman daha fazla ek ilgiye ihtiyaç duyarlar. Eğer yanlarında hayatlarını paylaşabilecekleri bir eşleri veya arkadaşları yok ise mümkün olduğu kadar onlarla özel olarak yakından ilgilenmelisiniz.

Sizinle vakit geçirdikçe daha da pozitif hissetmeye başlayan muhabbet kuşunuz, psikolojik olarak daha rahat ve neşeli davranacaktır. Soğuk olan ortamlarda ise muhabbet kuşlarının asla cereyanda bırakılmaması gerekmektedir. Hassas bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları soğuk yerlerde üşüterek ölebilirler.

Kafes Konumu Nasıl Olmalı?

Narin yapılı muhabbet kuşlarının kafeslerini de bu sebeplerden dolayı hangi noktaya yerleştirdiğinize dikkat etmelisiniz. Özellikle sabah saatlerinde güneşi doğrudan almalarını sağlamanız onların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Öğlen saatlerine doğru ise güneş doğrudan kuşunuzun üzerine geleceği için biraz daha güneşten uzak yerlere kafesi koyabilirsiniz.

Yem ve su muhabbet kuşlarında en fazla dikkat edilmesi gereken konudur. İki günde bir mutlaka yem kabına üfleyerek üst kısımda yer alan kabukların yemlikten dışarıya atılmasını sağlamalısınız. Muhabbet kuşunuzu ayrıca meyve gibi ek gıdalar ile de beslemelisiniz. Elma ve armut gibi meyveleri ufak parçalara bölerek muhabbet kuşunuzun bu meyveleri yemesini ve bu meyvelere alışmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca muhabbet kuşlarınız belirli anlarda özellikle geceleri karanlık ve sessiz ortamlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden ışıksız ve sessiz bir ortam geceleri muhabbet kuşları için önemlidir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR