Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmesi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Muhabbet kuşu sahiplerinin aklına takılan en önemli sorulardan birisi de çiftleşme konusudur. Son derece ciddi bir konu olan muhabbet kuşu çiftleşmesinde titiz davranılmalıdır. Bu konuda yeterli bilgi toplamadan muhabbet kuşları asla çiftleştirilmemelidir.

Muhabbet kuşu çiftleşmesinde tek bir kafeste çift kuş çiftleştirmesi ve toplu yöntemler mevcuttur. Toplu üretim olarak nitelendirilen yöntem daha pratik ve uygun maliyetli bir yöntemdir.

Fakat bu yöntemde kuşlar birbirlerine üstünlük kurmak için şiddetli bir şekilde geçimsizlik yaşayabilirler. Erkek olan muhabbet kuşları baba olabilmek için ciddi bir şekilde diğer muhabbet kuşları ile sıkı bir kavgaya tutuşabilirler. Dişilerin de bu tür dönemlerde kendi aralarında kavgaya tutuştukları bilinmektedir.

Ayırarak Çiftleştirme Yöntemi

Dişi kavgaları meydana geldiği zaman yumurtalar ve yumurta içerisinde yavrular zarar görebilir. Bu sebepten dolayı ayırarak çiftleştirme yöntemi her zaman daha güvenilir bir çiftleştirme yöntemidir.

Ayırarak çiftleştirme yöntemi tek bir çifti olan muhabbet kuşu sahiplerinin genellikle tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır. Çiftin tek bir yuvaya yerleştirilmesi ile çiftleştirilmeleri sağlanabilmektedir. Ancak erkek ve dişinin karakter bakımından birbirine uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aralarında kan bağı olan muhabbet kuşlar da çift olarak seçilmemelidir.

Kan bağı olmayan yani akraba olmayan ve en az 1 yaşında olan muhabbet kuşlarını seçtikten sonra kuşların karakterlerinin ve renklerinin birbirinden eminseniz çiftleri yuvalığa yerleştirebilirsiniz.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR