Muhabbet Kuşu Sahibine Nasıl Alıştırılır?

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Hayatımıza renk katan ve sevecen tavırları ile her evin vazgeçilmez bir parçası olan muhabbet kuşları bazı zamanlarda sahiplerine karşı güvensiz ve çekingen davranabilirler. Bu durumu değiştirebilmek için aşağıda yer alan tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Kafes Konumunu Belirleyin

Muhabbet kuşları, iyi birer gözlemcidir. Çevrelerini sürekli olarak gözlemlemeyi seven muhabbet kuşlarınızın kafeslerini doğru bir yere konumlandırarak yerleştirin. Kafesin yer aldığı bölgenin rahat ve ferah olmasına özen gösterin.

Kafese Yakın Olun

Muhabbet kuşları sosyalleşmekten keyif alan kuşlardır. Çevrelerinden gelen her sese tepki vermeye meraklı olan bu kuşlarınıza yakın olmanız onların hoşuna gidecektir. Hareketliliği ve insanları seven kuşlarınız ile yakın olabilmek için kafesi yaşam alanınıza yakın bir yere koyun.

Kuşunuza Kendinizi Alıştırın

Yeni aldığınız muhabbet kuşunuzu sadece kafese koyarak yem vererek beslerseniz kuşunuz size asla alışmayacaktır. Kuşunuz ile ara sıra yakından ilgilenerek onun sizi tanımasına izin verin. Kafesin telleri arasından muhabbet kuşunuza parmağınızı hafifçe yaklaştırarak denemelere başlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşunuz ile Temas Halinde Olun

Muhabbet kuşunuzu ara sıra kafesinden çıkartarak ona hafif hareketler ile yaklaşmaya çalışın. Varlığınızı ona gösterdiğiniz sürece onun size alışmasını sağlayabilirsiniz.

Eliniz ile Besleyin

Onun sevdiği yiyecekleri bazı zamanlarda ödül olarak ona kendi elinizle verin. Kuşunuz parmağınıza alıştığı zaman elinize de gelecek ve size tamamen güvenerek hareket etmeye başlayacaktır.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR