Muhabbet Kuşum İştahsız Yem Yemiyor Sebepleri Ne Olabilir?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Bütün canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da iştahsızlık sorunları meydana gelebilmektedir. İştahsızlık sorunu için yeme ve içme isteğinin azalması veya normalden daha düşük seviyelerde olması gibi bir tanım yapılabilir. Bu durum farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

İştahsızlık sorununun ortaya çıkmasındaki en büyük sebep kuşunuzun alışkın olduğu bir yemekten daha farklı bir yemek vermeye geçişiniz olabilir. Bu tür durumlarda muhabbet kuşunuz ilk başlarda ona yeni aldığınız yemi yememek isteyecektir. Bu durum ise beraberinde iştahsızlık sorununu da getirecektir. Muhabbet kuşum hiçbir yem yemiyor diyorsanız yazımızı dikkatlice okumaya devam edin.

Stres muhabbet kuşlarının iştahsız olmasına yol açar. Farklı ortamlara götürülen ve sürekli yanına başka bir kuş getirilen muhabbet kuşları kendisini rahatsız hissedecektir. Bu yüzden muhabbet kuşlarının stresli olmasına yol açabilecek davranışlardan uzak durulması gerekmektedir.

Gaga Hastalıkları ve Enfeksiyon Riski

Muhabbet kuşlarının gaga ve ağız içerisinde yer alan bazı ciddi sorunlar muhabbet kuşunuzun iştahsızlığına yol açabilir. Ayrıca gaga yapısının bozuk olması, bozulması veya gaganın tamamen kırılması gibi sorunlar da ciddiye alınması gereken sorunlardır.

Enfeksiyon hastalıkları ise bazı durumlarda ortaya çıkabilir. Muhabbet kuşunuzun enfeksiyon ile ilgili bir sıkıntısı olduğu zaman iştahsızlığı başlayabilir. Özellikle sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkabilen enfeksiyon sorunları muhabbet kuşunuzun günlerce hiçbir şey yemeyip içmemesine bile sebep olabilir.

İştahsız sorununu çözebilmek için ilk önce sebepleri tespit etmeli ve daha sonra uygun adımları takip ederek bu sorunları yok etmelisiniz. Örneğin muhabbet kuşunuz farklı yem verdiğinizden dolayı iştahsızlık çekiyor ise eski yeme geri dönebilirsiniz.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR