Soğuk Havalar Kedileri Nasıl Etkiler?

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

Soğuk havalar tüm canlılar için bir yaşam tehdidi oluşturur ve ne yazık ki bu canlıların bir kısmı soğukla mücadeleyi kaybeder. Özellikle kediler soğuk için dayanıksızlardır. Geçici olarak tüyleri onları sıcak tutar ve yemek bulamadıkları ve ısınamadıkları zaman çok kısa süre içerisinde hayatlarını kaybederler.

Dışarda yemek bulmak soğuk havalarda çok zordur. Bulabilecekleri besinler donar ve besin ararken özellikle kar yağışı altında etrafta gezinmeleri de zor olur. Bu yüzden şehirde yaşayan hayvan severlerin sokak kedilerini evlerine alamasalar bile onlara besin sağlamaları hayatları açısından çok önemlidir.

Kış Aylarında Kedi Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ev kedileri sokak kedilerine göre şanslıdır. Ancak yine de onlar için yapılabilecek şeyler vardır.

Uyuma yeri olarak zemini tercih eden bir kediniz var ise yerden gelen soğukla kedinizin üşütmemesi için yatağını daha yüksek bir yere taşıyabilirsiniz. Kediler sıcağı seven hayvanlar olduğu için yataklarını kalorifer yanına ve sıcak köşelere alabilirsiniz.

Yaşlı kediler soğuktan daha fazla etkilenebilecekleri, soğuktan eklemleri sertleşebileceği için onların uyuma yerini de isteği doğrultusunda hazırlamalısınız. Yatağına yatmayıp inatla bir yerlere atlayıp, orda yatıyor ve uyuyorsa yatağını tercih ettiği yere taşımalısınız ki yaşlı kedinizi sıçrarken güç duruma düşmesin.

Kedinizin mamasını eğer dışarı ya da balkona koyuyorsanız mamasını ve suyunu belli aralıklarla kontrol etmelisiniz ve donmadığına emin olmalısınız.

neredeyse 6 yıl önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR