Sürüngenlerde Yanma ve Yanık Tedavisi

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

Sürüngen sahipleri, evcil sürüngenlerini olası travmalara karşı korusa da kazalar hala devam edebilir. Biraz dikkatsizlik yaralanmaya neden olabilir ve bazı durumlarda evcil sürüngeninizde ciddi yanmalara sebep olabilir.

Yanıklara genellikle çeşitli ısı kaynakları sebep olur. Bir sürüngen sahibi olarak, sürüngenlerin ek ısı kaynakları gerektirdiğini bilirsiniz. En yaygın olanları sıcak kayalar, ısıtma yastıkları ve tepegöz ışıklarıdır. Bu ısı kaynakları sürüngeninizin vücut ısısı için önemlidir, ancak bazen sürüngenler ısı kaynağına yaklaşmaya çalıştıklarında yanabilirler. Yanma sıklıkla, ısıtma elemanları sürüngene tehlikeli bir şekilde yakın olduğunda ortaya çıkar.

Sürüngenlerde Yanık Tedavisi

Cildin yanmasından kaynaklanan kopmalar, sürüngeninizi, sistemik ve hayati tehlike oluşturabilen bakteri ve mantar enfeksiyonlarına maruz kalma riskiyle karşı karşıya bırakabilir. Dokunun ne kadar derin yandığını belirlemek zordur, bu nedenle, destekleyici bakım almak için sürüngeninizi bir veteriner hekime götürmeniz mecburidir. Veteriner tedavisinde, antibiyotikler, yanıklar için ağrı kesiciler önerilerek tedaviye başlanabilir. Sıvı kaybına uğrayan sürüngeniniz için beslenme teknikleri de değişebilir.

Yanan alan temizlenmeli ve yanık bölgesine merhemler sürülerek veya temizleme banyoları ile tedavi edilmelidir. Veteriner hekiminiz yanık cildi iyileştirmek için özel olarak bir antibiyotik merhemi de duruma göre reçete edebilir.

Ciddi yanık vakalarında, çok miktarda sıvı kaybolabilir ve dehidrasyona neden olabilir. Sürüngen hayvanınız enjeksiyon yoluyla verilebilen sıvılara ihtiyaç duyabilir. Sürüngeninizin yanıktan iyileşmesine yardımcı olmak için veteriner hekiminiz size en iyi yollarla rehberlik edecektir.

5 yıldan fazla önce

  • Paylaş:

ÇOK OKUNANLAR
İLGİLİ SORULAR